Przestrzeń, światło i funkcjonalność – jak urządzić małą łązienkę

7 lat ago Warsztat Medialny 0

Minimalizm – słowo klucz, które powinno towarzyszyć nam przy zastanawianiu się jak urządzić małą łazienkę.

Czy 8 metrów kwadratowych, na których musi dodatkowo zmieścić się także pralka, skazuje nas na posiadanie łazienki zagraconej, ciemnej i nieciekawej? Niekonieczne. Wszystko zależy od pomysłowości, a wykorzystanie paru trików sprawi, że będzie wyglądała nie tylko przestronniej, ale także nowocześnie i ciekawie.

Pokaż mi łazienkę, a powiem ci, jak mieszkasz – ta parafraza znanego powiedzenia skłania nas do solidnego zastanowienia się przed podjęciem decyzji o remoncie czy wykończeniu naszej niewielkiej łazienki. Jak żadne inne pomieszczenie musi ona łączyć w sobie nie tylko komfort, ale i funkcjonalność. Stąd trzeba dobrze przemyśleć każdy detal jak urządzić małą łazienkę.

Widzimy podwójnie

Warto zastanowić się, co zrobić, by elementy łazienki miały podwójne zastosowanie. Kabina łazienkowa z lustrem na ściance? Czemu nie. Plusem jest nie tylko możliwość dokładnego oceniania codziennych postępów w dbałości o linię, ale także optyczne powiększenie wnętrza. Prosty zabieg sprawi,  że ciasna łazienka „na oko” stanie się znacznie większa.

– Esperra Mirror – tak nazywa się nasza kabina, której jedna ze ścianek stałych to lustro. Takie rozwiązanie idealnie pasuje do małej przestrzeni. Przede wszystkim dlatego, że lustro optycznie ją powiększy, a dodatkowo zaoszczędzimy miejsce, które będziemy mogli wykorzystać w inny sposób – mówi Hanna Błaszak, dyrektor marketingu Firmy Radaway.

Znacznie powszechniej już wykorzystywanym przykładem podwójnej funkcjonalności w łazience jest  drabinkowy kaloryfer. To nie tylko źródło ciepła, ale i suszarka na pranie. Nie odkryjemy Ameryki, gdy przypomnimy, że pod umywalką zmieści się efektowna szafka na najpotrzebniejsze rzeczy, podobnie możemy wykorzystać ścianę nad misą.

Jak urządzić małą łazienkę – prysznic czy wanna

jak urządzić małą łązienkę
Kabina prysznicowa z lustrem powiększy wnętrze łazienki.

Zasadniczym pytaniem przy zastanawianiu się nad łazienką jest dylemat, czy wstawić do niej prysznic, czy wannę. Poza preferencjami, jeśli chodzi o relaks i higienę, musimy dobrze przemyśleć sprawę, gdy łazienka nie jest obszerna. Zamiast ciasnej wanny warto wybrać kabinę. Ta może być nie tylko praktyczna, ale i efektowna. I to od samego dołu. Bo i w tym zakresie projektanci podsuwają ciekawe, minimalistyczne pomysły. – Alternatywą dla dużych, standardowych brodzików są brodziki podpłytkowe, które zaoszczędzą powierzchnię, a dzięki uzyskaniu jednolitej płaszczyzny podłogi powiększają optycznie pomieszczenie – podkreśla ekspert Firmy Radaway.

Co ważne, nie jesteśmy skazani wyłącznie na standardowe, marketowe wymiary. – Kabiny na miarę cieszą się w dzisiejszych czasach ogromną popularnością. Dają one klientowi możliwości, których nie zapewni standardowy produkt. Chodzi tutaj o wymiary czy kształty, np. kabina pod skosem czy z wycięciem na siedzisko. Kabiny na miarę przygotowywane są bezpośrednio do metrażu i kształtu łazienki klienta, tak aby idealnie do niej pasowały – dodaje Hanna Błaszak.

Jak urządzić małą łazienkę – niech stanie się jasność

Mając już wybrane wyposażenie i armaturę, trzeba jeszcze przemyśleć dobór kolorów czy faktury płytek. Wrażenie przestronności osiągniemy stosując jasne kolory i delikatne zdobienia. Istotne jest właściwe oświetlenie. Często łazienka nie ma okna, nie ma więc szans na naturalne oświetlenie. Ale jest i na to sposób – ścianka z luksferów, która dostarczy nieco światła z sąsiedniego pokoju czy kuchni.

Aranżacja łazienki to nie lada wyzwanie. Warto jednak je dobrze przemyśleć, zastosować praktyczne rozwiązania, bo jest to inwestycja na lata. Szczególnie tam, gdzie miejsca niewiele. W końcu na każdej, nawet najmniejszej powierzchni możemy stworzyć wygodną i praktyczną przestrzeń.