4 sposoby na odnowienie kanapy

7 lat ago Warsztat Medialny 0

Można zmienić tapicerkę, kupić poduszkę bądź choćby nową poszewkę. Oto nasze 4 sposoby na odnowienie kanapy, by nie bać się konsekwencji.

Pomysły na odnowienie kanapy
Miejsce stołu i krzeseł w salonie zajęła ława i kanapa.

Jeszcze w XX wieku centrum domowego życia stanowił stół, przy którym domownicy zasiadali nie tylko do posiłków. Tu koncentrowało się także życie towarzyskie i domowe dyskusje. Teraz jego rolę przejęła kanapa, bo to wokół niej koncentruje się życie „po pracy”. Nie sposób sobie wyobrazić wieczoru bez telewizji i wygodnego rozłożenia się na kanapie. A skoro na narożniku, sofie czy wersalce spędzamy codziennie po kilka godzin, warto by były nie tylko wygodne, ale także by dobrze wyglądały. Tylko, co zrobić skoro z jednej strony zestaw wypoczynkowy kupujemy na lata, z drugiej – odświeżającą zmianę  wystroju chcielibyśmy przeprowadzać kilka razy do roku?

Fachowcy od wnętrz mają w zanadrzu kilka praktycznych trików.

1. Sposób na odnowienie kanapy – kosztowny

To zmiana obicia. Nowa tapicerka zapewni kanapie drugie życie. Nawet stare, wytarte i wygniecione sofy odmłodnieją o dekady. To dobry pomysł szczególnie gdy podczas remontu chcielibyśmy radykalnie zmienić aranżację wnętrza.

Jest jednak jedno „ale”. Tapicerowanie ma sens w przypadku cennych mebli lub takich, z którymi wiążą nas więzi sentymentalne. Samemu jednak lepiej za to zadanie się nie zabierać – trzeba kanapę i nowe pokrycie powierzyć fachowcowi. A to kosztuje, więc trzeba wszystko dobrze skalkulować, by nie okazało się, że taniej wyszedłby zakup nowego mebla.

2. Sposób na odnowienie kanapy – tani

Pomysły na odnowienie kanapy
Można odmienić wypoczynkowe meble prosząc o pomoc tapicera, bądź… designera.

Czasem nie ma co przepłacać – wystarczy przecież nowa narzuta lub koc, by zafundować sobie szybką zmianę koloru lub faktury ulubionego mebla. Tu możliwości mamy ogromne – można poszaleć wyobraźnią bez obaw, że będziemy żałować. W końcu w każdym momencie wystarczy nakrycie po prostu ściągnąć, by powrócić do poprzedniej wersji bądź znaleźć nowy materiał, by położyć go na kanapie. A jeśli miękki koc okaże się typowym niewypałem – w najgorszym wypadku  możesz go przeznaczyć na wyścielenie legowiska dla psa. Też stylowo.

3. Sposób na odnowienie kanapy – oryginalny

Wszelkie poduchy i poduszki zapewniają nam nie tylko wygodę, gdy chcemy się ułożyć podczas godzin oglądania ulubionych seriali czy długich wieczornych dyskusji i plotek w gronie przyjaciół. Nowe poduszki  bądź przynajmniej zmiana poszewki potrafią przynieść spektakularny efekt.

– Połyskujące i eleganckie sprawią, że kanapa będzie bardziej stylowa, różnokolorowe wniosą pozytywną energię do całego wnętrza, a haftowane i pastelowe pomogą w stworzeniu przytulnego nastroju – przekonuje Agata Nowak, specjalista marki Eurofirany. – Dobierając poszewki do naszej kanapy, warto też puścić wodzę fantazji. Z myślą – każdy pomysł jest dozwolony – możemy łączyć różne kolory, wzory i faktury. Eklektyczny wygląd sofy możemy przecież za kilka miesięcy zmienić na minimalistyczny styl – wystarczy dobrać kilka nowych poduszek. To naprawdę proste!

4. Sposób na odnowienie kanapy – dobry, byle nie przesadny

Pomysły na odnowienie kanapy
Myśląc całościowo – trzeba dopasować dodatki do wnętrza.

Dobierając nakrycia czy poszewki, które ozdobią kanapę, warto rozglądać się dookoła. By uniknąć wrażenia chaosu i niespójności musimy zwrócić uwagę na  kolory i faktury w salonie. Ważne są szczególnie zasłony czy obrus na stole, by pasowały do nowego wizerunku sofy bądź kanapy. Można zdecydować się na całość z tego samego materiału – wybierając gotowe komplety lub szyjąc je zamówienie. Ciekawym wyjściem jednak może okazać się tworzenie własnych kompozycji.

Taki zestaw może być np. dopasowany do pory roku – jesienią i zimą sięgnijmy po wyraziste kolory i przyjemne w dotyku materiały, które ocieplą wnętrze, a latem wybierzmy jasne barwy i cieńsze tkaniny. W tym sezonie prym wiodą wszystkie odcienie zieleni wraz z egzotycznymi motywami roślin, zwierząt i owoców – podpowiada ekspert marki wnętrzarskiej Eurofirany.

Więcej propozycji na dekorację kanapy można znaleźć na stronie: www.eurofirany.com.pl

Zajrzyj też tu: Wystrój wnętrz. Drobiazgi, które zmienią Twoje mieszkanie