3 sposoby na remont łazienki czyli wymiar, estetyka i detale

6 lat ago Warsztat Medialny 0

Zabierając się za remont łazienki warto zaplanować odpowiednią kabinę prysznicową – to ona najbardziej przykuwać będzie uwagę.

Remont łazienki to poważne wyzwanie przed jakim trzeba stanąć przynajmniej raz na kilka lat. Nie każdego przy tym stać na profesjonalną ekipę oraz architekta wnętrz. A jeśli  chcesz tanim kosztem przeprowadzić tę skomplikowana operację – długo bijesz się z myślami jak się za to zabrać i od czego zacząć. Więc na początek podpowiemy jak się zabrać za wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej.

Kabina prysznicowa – centrum przyjemności

Dlaczego akurat od tego elementu zaczynamy skoro przecież najpierw trzeba położyć płytki, a może nawet przełożyć w inne miejsce instalacji wodnej? Cóż, jakbyś nie spojrzał – to właśnie kabina w ostatecznym kształcie przykuje uwagę każdego wchodzącego do łazienki. To element kluczowy. Nawet jeśli jest konstrukcji lekkiej, przezroczystej i bezramowej – to właśnie na ten element każdy skieruje swój wzrok.

Ale w końcu pod prysznicem także zaczynasz i kończysz dzień. To twoja strefa relaksu, luzu i regeneracji sił. Ot takie małe, domowe spa. Stąd też odpowiedni dobór kabiny to klucz do sukcesu także po to, byś poczuł się tu co najmniej luksusowo.

Remont łazienki – wymiar ma znaczenie

Pierwszym kryterium na które musisz zwrócić uwagę jest ilość miejsca w łazience. Jeśli nie musisz przejmować się ograniczeniami – możliwości masz wiele. Ale jeśli masz pomieszczenie o oszałamiającej powierzchni 2×2 metry nie szukaj konstrukcji z otwieranymi drzwiami. Tu najlepiej sprawdzą się kabiny narożne z przesuwanymi drzwiami. Tym sposobem zmieścisz tu także umywalkę jak i pralkę, choć takiego  układu pewnie nie znajdziesz w katalogach. Tam mniej uwagi przywiązuje się do praktyczności rozwiązań, a więcej do estetyki i mody.

Gdy miejsca nie brak – kabina może przybrać dowolny kształt – od kwadratowej przez półokrągłą, podłużną czy wnękową – ograniczeniem jest już głównie twoja fantazja. Bo dostępne materiały i technologiczne możliwości pozwalają na zrealizowanie niemal niczym  nie skrępowanych kabinowych fantazji. Nawet pod nietypowymi skosami o czym pisaliśmy tutaj: Jak zrobić łazienkę na poddaszu czyli sposób na skosy

Zwróć także uwagę na komfort użytkowania. Pamiętaj o wielkości kabiny i szerokości wejścia do łazienki. Tak, by nie było problemów ze swobodą ruchu podczas ceremoniału kąpieli.

Remont łazienki – to musi się podobać

Wreszcie, dobierając parametry do wymiarów, nie możesz zapomnieć o estetyce. Wiadomo – można kupić w markecie budowlanym kabinę za kilkaset złotych z plastykowymi ściankami i szybko rdzewiejąca konstrukcją. Ale warto dobrze skalkulować wydatki, by potem nie mieć do samego siebie pretensji, że przecież można było lepiej i ładniej.

Jeśli jednak wolisz wydać pieniądze sensownie – dopasuj styl do aranżacji łazienkowej przestrzeni. Możesz zastosować półprzezierne przeszklenia, które zapewnią ci odrobinę prywatności. Zwolennicy stylu vintage mogą popuścić wodze fantazji stosując szkło ornamentowe, które nada ponadczasowego charakteru łazience powiększając optycznie jej wnętrze.

Wiele przy tym zależy od jakości szkła, co pozwoli także utrzymać je w czystości.

Szkło stosowane w kabinach czy parawanach nawannowych powinno posiadać właściwości antykorozyjne. TIMELESS od Saint-Gobain jest trwale zabezpieczone przed korozją co sprawia, że wraz z upływem czasu nie zmienia swojego zabarwienia i zachowuje atrakcyjny wygląd – przekonuje Magda Lipińska, ekspert firmy Saint-Gobain. – Powierzchnia TIMELESS została dokładnie zabezpieczona za sprawą innowacyjnego sposobu nakładania warstwy tlenków metali. Szkło w miarę użytkowania nie staje się białe, lecz zachowuje przejrzystość. Woda spływa po jego powierzchni, co ogranicza powstawanie zacieków i osadów z kamienia. Wszelkie ślady powstałe w wyniku eksploatacji są łatwiejsze do usunięcia w porównaniu ze standardowym szkłem niepowlekanym – zauważa ekspert.

Remont łazienki – dbając o detale

Przygotowując się na remont łazienki i jej nową aranżację warto pamiętać o połączeniu funkcjonalności i wygody użytkowania z estetyką. Tylko odpowiednie połączenie tych dwóch czynników pozwoli stworzyć ciekawe wnętrze bez względu na wielkość zaangażowanych środków. Odpowiednie rozmieszczenie, dbałość o detale i staranny dobór materiałów pozwolą na stworzenie niebanalnej łazienki za stosunkowo niewielkie pieniądze nawet w ciasnym wnętrzu. Pamiętaj więc o drobiazgach jak uchwyty  czy zawiasy, które również powinny pasować do całości, ale i zapewnić właściwą funkcjonalność.

Jeśli więc podejmujesz się wyzwania jakim będzie gruntowny remont łazienki – przede wszystkim zrób to z głową. Wszystko dokładnie zaplanuj i nie wahaj się pytać fachowców, którzy podpowiedzą na jakie detale zwracać uwagę. W końcu łazienkę urządzasz raz na kilka lat.