Kominki podkreślają charakter wnętrza, budują nastrój, a coraz częściej dodają wysmakowanego, awangardowego smaku.
Czasy, gdy kominki służyły głównie dogrzaniu wnętrza i oszczędności w wydatkach na opał, odeszły do lamusa. Choć nadal wielu nabywców decyduje się na wkład z płaszczem wodnym, to mimo wszystko zwracają uwagę na wygląd kominka. I chodzi tu nie tylko o sam wkład, ale i zabudowę. Ta jest zawsze jednostkowa i niepowtarzalna, jak niepowtarzalny jest jego projektant i wykonawca.
Piec czy ozdoba czyli jak wybrać kominek
Podstawowe pytanie jakie musimy sobie zadać wybierając domowy kominek dotyczy sposobu jego wykorzystania. Ma służyć jako uzupełnienie systemu ogrzewania wnętrza czy może zależy nam głównie na dekoracji?
W zależności od odpowiedzi będziemy dobierać nasze urządzenie. A wybór jest ogromny.
Jeśli zależy nam na ekonomii i ekologii – wybierzemy konstrukcję z płaszczem wodnym, która dostarczy ciepłej wody do centralnego ogrzewania, minimalizując koszty ogrzewania np. gazem. Odchodzi się za to od systemów ogrzewania mieszkań przez kanały rozprowadzające ciepłe powietrze. Co prawda – system pozwala szybko rozprzestrzenić ciepło
po całym mieszkaniu, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie dla uczuleniowców.
Coraz większą popularnością cieszą się za to kominki wolnostojące. Popularne „kozy” nie przypominają w niczym dawnych, pordzewiałych piecyków. Dziś i tu wkroczył odważny design i nowoczesne technologie. Można wybrać model o wyglądzie kosmicznym lub rustykalnym. Kaflowy, stalowy lub żeliwny, który można idealnie wkomponować do każdego wnętrza.
Dla tych, którzy cenią sobie wygodę, tak tradycyjne kominki, jak i te wolnostojące można wyposażyć w podajnik na pelet. To doskonałe rozwiązanie w przypadku domków letniskowych, w których kominek służy jako główne źródło ciepła. A że technologia wkroczyła także i do branży kominkowej – można zamontować system pozwalający zapalić w kominku przez telefon SMS-em. Tym sposobem nawet w mroźną noc przyjedziemy do ciepłej bacówki.
Indywidualne piękno
A jeśli komuś zależy na kominku przede wszystkim będącym efektownym detalem wnętrza? Jak wybrać kominek? Tu również jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Najnowsze trendy to efektowne kominki przeszklone z 3 stron. By dołożyć drewno, wystarczy podnieść wszystkie szyby niczym windę jednym ruchem ręki. W modzie są także kominki narożne czy z owalną szybą.
Nowością są coraz bardziej dopracowane kominki gazowe. To także rozwiązanie dla wygodnych – wystarczy jedno kliknięcie, by spomiędzy atrapy kominkowych polan zabłysły płomienie. Nie trzeba do pieca dokładać ani wynosić popiołu. Jednak póki co to rozwiązanie jeszcze na Podhalu jest mało popularne.
W każdym przypadku elementem niemniej istotnym co wkład, jest jego obudowa. Tu wybór jest ogromny – od tradycyjnej granitowej ramówki, przez kamień łupany, po marmur. Do łaski wracają kafle, które już nie kojarzą się ze staromodnym piecem, ale coraz częściej mają nowoczesny wzór i kształt. Kominek może mieć w odpowiednich miejscach nawet wstawki drewniane.
– Każdy jest inny, nie ma dwóch identycznych konstrukcji, bo powstają na indywidualne zamówienie -przekonuje
Lucyna Szczęch z nowotarskiego salonu Lumar. – Nawet jeśli wkład jest taki sam, to wykończenie, koloryt czy choćby szerokość półki sprawiają, że możliwości aranżacji są ogromne. Podobnie jak wielkość – od standardowej szerokości 130 cm, po sprowadzane na indywidualne zamówienie wkładów szerokości nawet 160 cm.
Koza w bloku
Warto dobrze przemyśleć Jak wybrać kominek dobierając jego kształt i funkcje do rodzaju wnętrza. W tym przypadku radą służą specjaliści, którzy zaprojektują urządzenie nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Stąd ważne, by na pierwszą rozmowę wziąć ze sobą projekt lub chociaż zdjęcie salonu, który ma ozdobić wymarzony kominek.
Co ciekawe, kominki można instalować nawet w niektórych blokach. Wnętrze musi być wyposażone w osobny przewód wentylacyjny, a wysokość budynku nie może przekraczać 4 pięter. Jednak zanim zdecydujemy się na ten wybór – najlepiej zapytać administratora, czy nie ma żadnych przeciwwskazań.
A jeśli są, a my kochany widok ognia – zawsze pozostaje możliwość postawienia biokominka, który nie wymaga żadnych instalacji, a powiesić go można nawet na ścianie.
Jak odnowić drewnianą podłogę to pytanie, które spędza sen z oczu gdy planujemy remont. Tymczasem można to zrobić bez potrzeby wzywania fachowca.
Read More
Tobie też na każdym kroku towarzyszy artystyczny nieład? Chcesz sobie z nim poradzić, ale brakuje czasu lub energii? Mamy dla Ciebie sposób na bałagan.
Read More