Jak odnowić drewnianą podłogę tanim kosztem

7 lat ago Monika Para Miśkowiec 0

Jak odnowić drewnianą podłogę to pytanie, które spędza sen z oczu gdy planujemy remont. Tymczasem można to zrobić bez potrzeby wzywania fachowca.

Drewniane podłogi mają swój urok. Najczęściej można je spotkać w domkach letniskowych, czyli popularnych bacówkach, w altanach, karczmach albo w starych domach. Można je układać nawet… na ścianach o czym pisaliśmy już TU.

Jeśli masz starą podłogę, która nie była nigdy wcześniej malowana i jest już mocno zniszczona, podpowiadamy, jak przywrócić jej dawny blask.

Na początek trzeba wyczyścić deski. Przy długim użytkowaniu i dużych zabrudzeniach zwykłe szorowanie szczotką z wodą i płynem niewiele pomoże. W takiej sytuacji konieczne jest czyszczenie mechaniczne.

Najtaniej wychodzi użycie szlifierki kątowej i tarcz z papierem ściernym. Koszt kilku tarcz z różną ziarnistością papieru to ok. 20 zł. Ta metoda jest jednak czasochłonna, powoduje duże zapylenie i szybko zniechęcimy się do niej. Sprawdza się jedynie przy małych powierzchniach i otwartych pomieszczeniach.

Jak odnowić drewnianą podłogę by była jak nowa

Przy dużej powierzchni niezbędna będzie cykliniarka. Można ją wypożyczyć w wypożyczalni maszyn budowlanych. Koszt wypożyczenia na cały dzień urządzenia, łącznie z papierami ściernymi, to 100-150 zł w górę. Szlifierkę wykorzystajmy za to do wyczyszczenia miejsc, gdzie cykliniarka nie dotrze.

Cykliniarka jest wielkości mniej więcej kosiarki do trawy. Ma specjalny bęben, na który nakłada się papier ścierny. Jest ciężka, dzięki temu dobrze przylega do podłogi. W wypożyczalni dostaniemy kilka rulonów papieru o różnej grubości. Jeśli wszystkich nie zużyjemy, to można je po prostu oddać i nie są wliczane w cenę wypożyczenia.

Jakiej grubości papieru użyć na początku czyszczenia? To wszystko zależy od stopnia zabrudzenia podłogi. Jeśli jest mocno zabrudzona, to najpierw używamy najbardziej szorstkiego papieru. Na koniec wygładzamy deski papierem o niewielkiej ścieralności. Przed rozpoczęciem cyklinowania należy dokładnie dobić wszystkie gwoździe w podłodze, by nie rozerwały papieru albo nie uszkodziły maszyny.

Jeśli wyczyścimy podłogę idealnie na gładko, będzie wyglądać jak nowa. Jeśli zrobimy to niedokładnie, w jednych miejscach czyszcząc mocniej, w innych słabiej, uzyskamy efekt podłogi w stylu retro.

Jak odnowić drewnianą podłogę: czas na malowanie

Kiedy już wyczyścimy podłogę, trzeba ją odpylić. Można zebrać pył odkurzaczem i dodatkowo przetrzeć deski wilgotną szmatką, a następnie odczekać kilka godzin, aż porządnie wyschnie.

Po cyklinowaniu podłoga wygląda jak nowa. Trzeba ją jednak zabezpieczyć przed zabrudzeniem. Wybór farb i lakierów jest spory. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać – czy zależy nam na pomalowaniu desek kolorową farbą kryjącą, czy bezbarwnym lakierem. Wśród farb kryjących mamy do wyboru różne kolory, przeważnie w odcieniach brązów, beżów.

Jeśli chcemy uzyskać efekt podłogi w stylu retro, to warto pokryć ją bezbarwnym lakierem. Dostępne są lakiery bezbarwne z połyskiem, jak i matowe. Za 5 litrów lakieru średnio trzeba zapłacić od około 180 do 250 zł. Wystarczy to na położenie kilku warstw na podłodze o wymiarach 20-25 m kw.

Jeśli w deskach są ubytki albo dziury po gwoździach, można je wypełnić specjalną szpachlą do drewna. Wtedy podłoga będzie gładka.

Na samo malowanie musimy poświęcić około 3-4 dni. Po każdorazowym nałożeniu warstwy warto odczekać dobę albo co najmniej kilkanaście godzin, aby lakier dobrze wysechł. Warto nagrzać pomieszczenie, żeby lakier lepiej się wchłaniał. Jeśli po pierwszym malowaniu na podłodze pojawi się chropowatość, można ją lekko przeczyścić drobnym papierem, by zniknęła. Przeważnie wystarczają 3 warstwy na uzyskanie oczekiwanego efektu. Podłoga jest wtedy gładka i łatwo się ją myje.

Photo credit: HeatherLWilliams via Foter.com / CC BY-SA

Brakuje na remont? Sprawdź możliwości w porównywarce.