Jak wybrać okna do domu energooszczędnego

5 lat ago Warsztat Medialny 0

Przymierzając się do budowy myślimy o ograniczeniu kosztów. To zapewnią nam domy pasywne. Szukamy odpowiedzi na pytanie jak wybrać okna.

Ograniczenie zużycia energii to nie tylko potrzeba oszczędności, ale także dbałość o klimat. W czasach, gdy sąsiedzi zwracają uwagę na to co wydobywa się z kominów, a słowo „smog” odmieniane jest przez wszystkie przypadki – budownictwo pasywne ma szczególne szanse na burzliwy rozwój. Bo główną ideą przyświecającą architektom jest zastosowanie materiałów i układu pomieszczeń, by ciepło pozostawało wewnątrz. Tymczasem zawsze największym problemem są okna. Jak je dobrać, by zminimalizować straty energii? Przecież paradoksalnie, cechą charakterystyczną domów energooszczędnych są duże przeszklenia. Bo przez okna ciepło nie tylko ucieka, ale także przenika. Czyli mogą one niczym w szklarni powodować odpowiedni mikroklimat.

Warto montować takie okna zwłaszcza po stronie południowej, skąd dociera więcej promieni słonecznych – przekonuje Rafał Buczek z firmy Awilux. – Aby zadbać o jak najlepsze zagospodarowanie ciepła, musimy zwrócić uwagę na otoczenie dookoła naszego budynku: okna nie mogą być nadmiernie zacienione bujną roślinnością czy sąsiadującą zabudową.

Pasywny czyli jaki?

Budynek pasywny musi mieć wysokie parametry izolacyjne oraz musi minimalizować zużycie energii. Pobiera ją nie tylko z zewnątrz, ale również z wewnątrz czyli z działających sprzętów domowych, a nawet samych mieszkańców, którzy również są źródłem energii. Prostokątny kształt budynku oraz jedno- lub dwuspadowy dach również pozwalają zminimalizować straty energetyczne. Pozwala to na zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem domu. Należy jednak pamiętać, że nawet najmniejszy błąd konstrukcyjny może wpłynąć na zakłócenie gospodarki cieplnej.

Domy pasywne najczęściej wyróżnia minimalistyczna bryła, a przede wszystkim – niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, nie większe niż 15 kWh/(m2·K). Podczas wyboru okien do domu pasywnego należy szczególnie zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U, który nie powinien przekraczać 0,8 W/(m2·K). Spełnienie takiego kryterium potwierdza certyfikat niemieckiego Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt – tłumaczy Rafał Buczek.  Dodatkowo powinniśmy pamiętać o wyposażeniu takich przeszkleń w osłony – duże rolety zewnętrzne czy markizy pozwalają obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30%.

Pasywny  może energooszczędny

Jak wybrać oknaDom energooszczędny to budynek cechujący się niższym zapotrzebowaniem na ciepło w porównaniu z budynkiem tradycyjnym.  Podobnie, jak w przypadku budynku pasywnego – jest to prosta bryła, dla której roczne zapotrzebowanie na ogrzewanie wynosi od 70 kWh/(m2·K). Aktualne normy regulują limit do 160 kWh/(m2·K).  

Budynki energooszczędne posiadają podwyższony standard energetyczny uzyskany poprzez odpowiednią konstrukcję oraz dobór właściwych materiałów. W takich domach ściany zewnętrzne, podłogi, stropy, dachy i fundamenty są dokładnie izolowane. Wszystkie elementy budynku muszą chronić przed ucieczką ciepła. Dlatego w przypadku domu energooszczędnego współczynnik przenikania ciepła U dla stolarki otworowej nie powinien być większy niż 1,1 W/(m2·K) – wyjaśnia Rafał Buczek. – Jeśli projekt budynku uwzględnia duże przeszklenia, można ograniczyć straty ciepła poprzez montaż specjalnych okien o współczynniku U wynoszącym mniej niż 0,8 W/(m2·K), które m.in. posiadają szybę z trzech tafli oraz ramy wykonane z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi.

Jak wybrać okna do domu energooszczędnego lub pasywnego

By uzyskać dobry parametr izolacyjności termicznej okna trzeba pamiętać o kilku czynnikach. Ważny jest odpowiedni dobór profili oraz szyby. Nie wolno jednak zapominać o jednoczesnym ograniczeniu mostka cieplnego na styku szyby z ramą. Zarówno w domach pasywnych, jak i energooszczędnych, stosuje się okna z pakietem trzyszybowym. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na okna PCV, czy ALU – najważniejszy jest współczynnik U.

W przypadku PCV posiadamy rozwiązania, których współczynnik U rozpoczyna się już od 0,69W/(m2·K). To specjalny 7-komorowy profil z wkładką termiczną. Posiadamy Certyfikat Niemieckiego Instytutu Domów Pasywnych – tłumaczy ekspert Awilux.  – Dla okien aluminiowych parametr U może osiągnąć wartość 0,8 W/(m2·K).

W domach energooszczędnych i pasywnych często wykorzystywane są przeszklenia stałe – tak zwane okna typu fix. Nie mają one klamek oraz okuć, które odpowiadają za otwieranie, zamykanie i uchylanie skrzydeł, a także posiadają mniejszą ilość profili. Kosztują mniej, a mimo to zapewniają wysoką szczelność oraz bezpieczeństwo i możliwość uzyskania wielkogabarytowych przeszkleń. Stąd okna stałe są doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy duże wymiary przeszklenia wykluczają wykonanie okna otwieranego.  

Rodzaj stolarki otworowej wybieramy już na etapie projektowania inwestycji. Natomiast zamówienia i zakupu okien możemy dokonać w momencie postawienia ścian – są one konieczne do wykonania precyzyjnego pomiaru. Jednakże pierwszym krokiem do zakupu właściwych dla nas rozwiązań jest wybór odpowiedniego salonu stolarki. Kompetentna obsługa oraz szeroki asortyment pozwoli nam wybrać system idealny dla naszego domu i taki, który odpowiada potrzebom wszystkich domowników. Jednocześnie powinniśmy pamiętać, że okno nie zrealizuje swoich właściwości termoizolacyjnych, jeśli nie zostanie odpowiednio zamontowane, a miejsce styku nie będzie dodatkowo wzmocnione wielowarstwową izolacją.

Jak wybrać okna by oszczędzić

Kliknij i dowiedz się więcej

Okna odpowiadają za największą utratę energii, ale są także doceniane ze względu na możliwe zyski z wykorzystania promieniowania słonecznego. Źle dobrane rozwiązania mogą doprowadzać do utraty nawet 40% ciepła z wnętrza. To dlatego dobór okien powinien być dla nas szczególnie ważny już na etapie planowania – a poza walorami estetycznymi i ilością światła wpadającą do wnętrza, najistotniejszy jest współczynnik przenikania ciepła – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux.

W domach pasywnych i energooszczędnych możemy zamontować duże przeszklenia. Dobrych okien najlepiej szukać u producenta gwarantującego najwyższą jakość bez wyrzeczeń. Przy zakupie okna należy zapoznać się ze specyfikacją techniczną i uzyskać deklarację właściwości użytkowych, która potwierdza parametry okna. Tak wybrane okna pozwolą cieszyć się ciepłem przez długie lata.

Najlepsze okna – ważne parametry i dodatki