Egzotyczne drewno w domu – w poszukiwaniu jego duszy

6 lat ago Ola Figura 0

Drewno drewnu nie równe, a wykorzystując różne jego gatunki możemy otrzymać niezwykłe efekty. A co powinniśmy wiedzieć układając egzotyczne drewno w domu?

Gdy wyobrażam sobie wymarzony dom, stoi on na zboczu góry, z dala od cywilizacji. Jest niewielki, ale za to przytulny. I koniecznie drewniany. Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Ale drewno drewnu nie równe, a wykorzystując różne gatunki można otrzymać niezwykłe efekty.

Najczęściej myśląc o gatunkach drewna w głowie pojawiają się takie jak dąb, buk, modrzew, brzoza i inne, rodzime drzewa. Nic dziwnego, w Polsce najpopularniejsze jest drewno pochodzenia europejskiego. Jednak przecież nie tylko te „nasze” gatunki są do wykorzystania w naszych domach.

Egzotyczne drewno w domu – stylowe Meranti

Najpierw pojawia się pomysł. Z czasem dochodzą szczegóły i detale, aż w końcu powstaje gotowy projekt, dopracowany w każdym calu i gotowy do wprowadzenia w życie. Wymaga to dużo czasu, cierpliwości i skrupulatności, ale na końcu daje dużo satysfakcji. Podobnie wygląda pozyskiwanie meranti. Jest to gatunek drewna pochodzący z Malezji i trudno dostępnych regionów Indonezji. Zwykle występuje w dwóch odmianach: czerwonej, często mylonej z mahoniem oraz białej, która występuje tylko w jednym obszarze tropikalnej Azji. Ze względu na szlachetne pochodzenie jest czasami nazywane „mahoniem filipińskim”. O wyjątkowości meranti stanowią wyraźne rysy drewna, idealnie wpisujące się do eleganckiego wnętrza, w którym każdy szczegół ma znaczenie.

Egzotyczne drewno w domu – szlachetne Teak

Egzotyczne drewno w domuTeak to drewno występujące w lasach monsunowych Azji. Jest to gatunek posiadający naturalny połysk dzięki dużej zawartości naturalnych olejków i kwasu krzemowego. Dzięki temu jest odporne na zabrudzenia i zmienne warunki atmosferyczne. Ale to nie jedyna jego zaleta. Drewno to występuje w wielu barwach, które można dopasować praktycznie do każdego wnętrza.

Egzotyczne drewno w domu – wytrzymałe Sapele

Z tropikalnej Azji przenieśmy się do Afryki. Sapele to drewno, które potrafi stworzyć nietypowe, niezwykle wytrzymałe i oryginalne rzeczy. Sapele, czyli duchowość. Nazwa ta idealnie określa charakter tego pięknego gatunku. W jego brązowo-czerwonej barwie pojawiają się gdzieniegdzie pomarańczowe przetarcia.

Wytrzymałość afrykańskiego drewna sprawia, że jest to wybór rekomendowany przy wstawianiu okien i drzwi o większych wymiarach. Sapele pozwala osiągnąć znacznie większą odporność powłok lakierniczych na czynniki zewnętrze i na zniszczenia mechaniczne. Dlatego właśnie cieszy się dużym zainteresowaniem wszystkich tych, którzy stawiają na długowieczność stolarki otworowej – tłumaczy ekspert marki Urzędowski.

Egzotyczne drewno w domu – przebojowe Iroko

Afrykańskie nazwy drewna idealnie oddają ich charakter. Iroko oznacza człowieka sukcesu, twardo stąpającego po ziemi. Iroko jest wytrzymałe i solidne. Pochodzi z tropikalnej Afryki. Najczęściej spotykane w odmianach szaro-żółtej, żółto-brązowej lub oliwkowo-brązowej. Pod wpływem warunków atmosferycznych jego barwa może się pogłębić i stać się bardziej wyrazista. Iroko idealnie wpisze się w modne i odważne wnętrze.

Egzotyczne drewno w domu – wystrzałowy orzech

Kliknij i kup!

Przenieśmy się tym razem na kontynent amerykański. Tamtejszy orzech to bardzo twardy i wytrzymały gatunek drewna. To właśnie z tego drzewa w czasie wojny secesyjnej wytwarzano kolby karabinów i rewolwerów. Sprzyjał temu charakter orzecha – twardy, wytrzymały, odporny na uszkodzenia, a także sprężysty. Jest także bardzo przyjemny dla oka – cechuje się artystycznym usłojeniem oraz występuje w wielu odcieniach. Połączenie parametrów technicznych i walorów estetycznych w tym jednym gatunku powoduje, że orzech amerykański jest niezwykle atrakcyjny dla osób lubiących oryginalne i trwałe rozwiązania.

Wymienione gatunki to tylko ułamek z tego, co można spotkać i wykorzystać w wystroju domu. Co więcej, mimo że ich nazwy brzmią egzotycznie, nie są wcale egzotyką na polskim rynku. Najwięksi producenci drewnianej stolarki otworowej oferują bogaty wybór materiałów z Afryki, Indii, Azji i obu Ameryk. Jeśli ten sam gatunek wprowadzimy do wnętrza pod postacią egzotycznych podłóg czy mebli, uzyskamy spójny i efektowny wystrój.

Egzotyczne drewno w domu