5 powodów dla których warto zamontować baterie bezdotykowe

6 lat ago Warsztat Medialny 0

Elektronika wchodzi w każdą sferę naszej rzeczywistości. Moduły sterujące pojawiają się nawet w łazienkowej baterii. A wszystko, by było oszczędnie, zdrowo i bezproblemowo. To mają zapewnić baterie bezdotykowe.

Już przyzwyczailiśmy  się do tego, że lodówka podpowiada jakie zakupy zrobić, by uzupełnić zapasy. Po mieszkaniu snuje się robot-odkurzacz, a piekarnik podpowiada przepis na kaczkę. Smartfonem możemy nawet rozpalić kominek o czym pisaliśmy TUTAJ. Elektronika wkracza też do łazienki, gdzie nie tylko pralka wyposażona jest w procesory. Dziś także pozornie tak proste urządzenia jak łazienkowa bateria także może być naszpikowana elektroniką. Po co nam baterie bezdotykowe – możnaby zapytać spoglądając na zwykłe kranowe kurki.

1 powód by zamontować baterie bezdotykowe – troska o naturę i rachunki

To już standard – cena wody jest wysoka i nic nie wskazuje na to, by mogło być inaczej. Stąd tak jak już dawno powymienialiśmy żarówki na te najbardziej energooszczędne, tak teraz głowimy się co zrobić, by wody zużywać coraz mniej. Uczulamy dzieci, by brały prysznic jak najkrócej. Zakręcamy kurek przy goleniu czy myciu zębów. To już standard. Ale okazuje się, że można zrobić coś jeszcze, by wraz z wodą wypływało mniej pieniędzy z domowego budżetu.

I tu z pomocą przychodzi nowoczesna  technologia. To baterie bezdotykowe, które uruchamiają przepływ wody wyłącznie w momencie, gdy jest to niezbędne. Odpowiedni czujnik działa bez zarzutów tak w pomieszczeniach zaparowanych czy zakurzonych. Co ważne, baterie tego typu wyposażone są w aerator, który napowietrza wodę zwiększając jej objętość, a tym samym powoduje, że płynie jej… jakby mniej.

Jak pokazują badania, bateria bezdotykowa może przynieść znaczne zmniejszenie zużycia wody.

– Montując w swoim domu baterie elektroniczne jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie wody nawet o 50% w stosunku do rezultatów generowanych przez baterie uruchamiane manualnie – przekonuje Joanna Gręda, ekspert marki Oras. – Aby udowodnić słuszność tego stwierdzenia, przeprowadzamy liczne testy. Do jednego z nich zaprosiliśmy dwie rodziny. Eksperyment polegał na zmierzeniu poziomu zużycia wody przez dotychczasowo użytkowaną baterię oraz nową – elektroniczną i porównaniu otrzymanych wyników. Testowanie zakończyło się następującym rezultatem: pierwsza rodzina uzyskała oszczędność na poziomie 30%, druga natomiast 43%. Obie rodziny doceniły komfort korzystania z baterii elektronicznych. Dzieci, co ciekawe, zwróciły uwagę na możliwość mniejszego zużycia wody

Podobne testy przeprowadzono także w krajach skandynawskich. U słynących z oszczędności Duńczyków udało się zmniejszyć zużycie wody o 16%, a Szwedzi zanotowali wynik lepszy o 37% w stosunku do tego co „wychlapywali” na co dzień.

2 powód by zamontować baterie bezdotykowe – czystość i higiena

baterie bezdotykoweProblem może nie aż tak bardzo dokuczliwy jak poprzedni, ale każdy kto próbuje utrzymać pierwotny błysk nowości łazienkowej baterii wie, że to syzyfowa praca. Zmywanie odcisków palców, zacieków z mydła pozostawionych na kurkach to zmora nie tylko najbardziej pedantycznych właścicieli nieruchomości.

Tymczasem bateria bezdotykowa – jak sama nazwa wskazuje – pozwala się pozbyć głównego problemu. Jeśli nie ma potrzeby dotykania urządzenia – mniej się ono brudzi. Dla dbających o higienę ważne jest także i to, że rzadziej dotykane – baterie w mniejszym stopniu są narażone na przenoszenie bakterii i chorobotwórczych drobnoustrojów.

3 powód by zamontować baterie bezdotykowe – łatwość montażu

To, że mają elektroniczny moduł nie musi oznaczać, że będziemy kuć ścianę, by doprowadzić elektryczny kabel. Zwykle źródłem zasilania jest bateria, którą łatwo wymienić bądź naładować.

– Dostęp do bateryjki w modelach elektronicznych jest bardzo łatwy. Dzięki temu, po jej rozładowaniu, można ją bez problemu wymienić na nową. Warto zaznaczyć też, że w urządzeniach tych wykorzystuje się zwykle baterie litowe o długim czasie żywotności i mocy 6V. Przy regularnym korzystaniu, wymiana źródła zasilania jest konieczna dopiero po około 3 latach. Baterie elektroniczne oszczędzają zatem zarówno wodę, jak i energię – mówi ekspert marki Oras.

4 powód by zamontować baterie bezdotykowe – bezpieczeństwo

baterie bezdotykoweNie ma obaw, że mimo znikomego napięcia – urządzenie narazi na kontakt wody z elementami przewodzącymi prąd. Urządzenia są wodoszczelne co eliminuje jakiekolwiek zagrożenie. Za to osobne pokrętło na urządzeniu pozwala ustawić temperaturę wody, która będzie się wydobywać z wylewki. Tym samym  nikt nie będzie narażony na poparzenie jak w przypadku odkręcenia na maksa tradycyjnego kurka z czerwoną naklejką.

5 powód by zamontować baterie bezdotykowe – cena mimo wszystko

Wydaje się, że elektronika wywinduje cenę bezdotykowej baterii do rozmiarów przystępnych jedynie najbogatszym. Tymczasem, jeśli wziąć pod uwagę oszczędności, warto przemyśleć wydatek kilkuset złotych więcej. Bo najtańsze modele baterii bezdotykowych możemy kupić już za 900 zł. Jeśli marzy nam się oryginalny design  sygnowany nazwiskiem znanego projektanta – cena baterii na umywalce może podskoczyć nawet do 3 tys. zł.

Czy warto? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Warto jednak wcześniej porównać wszystkie za i przeciw montażowi takiego urządzenia.