5 pytań które trzeba zadać przy wyborze okna

5 lat ago Warsztat Medialny 0

To swoista ściąga, która przyda się gdy ruszymy na zakupy. Warto więc się zastanowić i już teraz zadać sobie 5 pytań które trzeba zadać przy wyborze okna.

Nie ma co polegać na informacjach z reklam czy zapewnianiach przedstawiciela handlowego, który ze swoją ofertą uderza właśnie do nas. Zanim zaczniemy poszukiwać najlepszych okien do naszego domu czy mieszkania musimy wiedzieć o co chcemy zapytać. Stąd nasz krótki przewodnik przygotowany wspólnie z Rafałem Buczkiem, ekspertem firmy Awilux.

– Wystarczy odpowiedzieć sobie wcześniej na pięć pytań – podpowiada nasz ekspert.  – Udając się do salonu okiennego, warto pomyśleć o pożądanych wymiarach, funkcjach, sposobach otwierania, kolorach i ilości przeszkleń”.

1. pytanie, które trzeba zadać przy wyborze okna – wymiar

To inwestycja na lata, więc nie możemy zdawać się tylko na intuicję. Tym bardziej, że okno musi byc dopasowane do otworu. A zmierzenie jego wymiaru może się nie takie proste jak się nam wydaje. Kto wie czy w murze mamy węgarek? A włąściwie – co to jest?

– Okna przygotowane do montażu muszą być prawidłowo osadzone i wypoziomowane w otworze okiennym, dlatego ich rozmiar jest tak istotny – podkreśla Rafał Buczek. – Chcąc mieć pewność, że wszystkie wymiary zostaną prawidłowo podane, a okno zostanie właściwie osadzone z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych luzów montażowych, najlepiej jest skorzystać z fachowej pomocy pracowników autoryzowanych firm montażowych. Inaczej mierzy się bowiem okna, które będą montowane w otworach okiennych bez węgarka, czyli fragmentu muru nachodzącego na okno, a inaczej w otworach z węgarkiem. Inaczej mierzy się również okna w budynku w stanie surowym, a inaczej okna do wymiany w budynkach starszych. Różnice wymiarów wahają się przeważnie pomiędzy 0,5 do 5 cm, jednak każdy centymetr może mieć istotne znaczenie podczas późniejszego użytkowania – przestrzega ekspert.

2. pytanie, które trzeba zadać przy wyborze okna – funkcje.

Niby proste – przecież każdy wie, że okno ma wpuszczać światło chroniąc przed zimnem.

– Tutaj powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na charakter naszego domu i jego lokalizację – radzi Rafał Buczek. – Jeśli mieszkamy w cichej okolicy, akustyka okien nie będzie miała takiego dużego znaczenia, jak w przypadku mieszkania w sercu tętniącego życiem miasta. W regionach, w których można spodziewać się częstych opadów i mocnego wiatru, warto skupić się na warstwie termoizolacyjnej, która skutecznie zabezpieczy nas przed przeciągami i wilgocią w domu.

Ale to nie wszytko. Mając małe dzieci warto zapytać czy okna mają odpowiednie zabezpieczenb otwierania ia chroniące przed wrodzona ciekawością świata ze strony malucha. A mając mieszkanie na parterze lepiej pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu przed włamywaczami. To się tyczy szczególnie domków letniskowych, które często nie są przez nikogo zamieszkiwane. Warto więc rozważyć propozycje zakupu pomyśleć okien antywłamaniowych.

3. pytanie, które trzeba zadać przy wyborze okna – sposób otwierania

Odpowiedź na nie jest konsekwencją poprzedniego pytania. Bo to głównie od funkcji okna zależeć będzie to w jaki sposób chcemy je otwierać. Jeśli chcemy mieć duże, przeszkolone połacie nie tracąc przy tym zbyt dużo ciepła zastosujemy okna stałe, które są najszczelniejsze ponieważ szyba jest wklejona bezpośrednio w ramę. Mimo to jednak gdzieś będziemy musieli zamontować choć niewielką, otwieralną  część.

Musimy przemyśleć czy okno ma służyć wyłącznie do oświetlania pomieszczenia, czy zależy nam na zapewnieniu wentylację mimo uszczelnienia czy też będziemy często je otwierać na oścież?  Mimo, że wydaje się to proste – wybór mamy szeroki. Okna otwierane, uchylne, rozwierano-uchylne lub wybrać nieotwieralne, jak te typu Fix od firmy Awilux.

4. pytanie, które trzeba zadać przy wyborze okna – kolor.

To kwestia, która będzie rzutować na nasze samopoczucie. Źle dobrane kolorystycznie profile potrafią zepsuć wysiłek najlepszego projektanta. Kolor więc to prawdopodobnie najważniejsza kwestia przed wyborem której stajemy.

– Tak, jak parametry okna powinny odpowiadać naszym potrzebom, tak kolor musi pasować zarówno do aranżacji wnętrza, jak i komponować się z wyglądem fasady – zauważa Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux –  Współcześni producenci zapewniają dużą swobodę projektowania stolarki okiennej według indywidualnych kryteriów. Dużym udogodnieniem jest możliwość zastosowania dwóch kolorów, dzięki czemu okleina będzie pasowała zarówno do stylu pomieszczeń, jak i elewacji.

W ofercie firmy Awilux znajdziemy również okna Schüco w palecie AutomotiveFinish, która powstała we współpracy z jednym z wiodących producentów lakierów samochodowych.

5. pytanie, które trzeba zadać przy wyborze okna – przenikanie ciepła

W praktyce lepsze są okna trzyszybowe i wraz z nowymi regulacjami zakłada się, że od 2021 roku będą standardem. Wymagania dotyczące przenikania ciepła sprawią, że wskaźnik Uw nie będzie mógł być wyższy niż 0,9 W/(m2K), a dla okien połaciowych 1,1 W/(m2K). W naszym klimacie, przy zmiennych warunkach atmosferycznych i chłodnych zimach, okna trzyszybowe powinny być oczywistym wyborem ze względu na lepszą izolację, która także pozwala ograniczyć koszty ogrzewania. A lepsze docieplenie domu to mniejszy smog w jego otoczeniu.

Przemyślana decyzja

Jak widzimy, wybór okien musi być przemyślany, bo to inwestycja na lata. Idąc na zakupy porównajmy wszystkie parametry i elementy wyposażenia, by nie dać się naciągnąć na to co aktualnie sprzedawca chce nam wcisnąć. Odpowiedź na powyższe 5 pytań które trzeba zadać przy wyborze okna nie tylko ułatwi nam wybór, ale także negocjacje ze sprzedawcą.