Projekty domów z bali – w pogoni za marzeniami

6 lat ago Warsztat Medialny 0

Tradycyjny, góralski, a może nowoczesny z dużymi przeszkleniami. Gotowe projekty domów z bali dają także wiele możliwości.

A jeśli dom będę miał to będzie bukowy koniecznie – śpiewa Wolna Grupa Bukowina. Dom drewniany to idealne rozwiązanie dla kochających naturę romantyków, ale i chodzących twardo po ziemi analityków prześwietlających wszelkie wydatki na przyszłe rachunki.  Przyciąga zwolenników tradycji jak też ekstrawagancji z nutką nowoczesności.

Projekty domów z bali – dopasowując oczekiwania

To dom wymarzony. Można go jednak wznieś na różne sposoby. Tradycyjnie – zgodnie ze sztuką ciesielską przekazywaną z pokolenia na pokolenie wzniesiemy dom z bali czyli jak mawiają górale – płazów.

Projekty domów z bali
Projekt domu A-101 Dom z bali BBD1163

Zupełnie na przeciwnym krańcu jak jeśli chodzi o technologię jak i koszty budowy stanie dom o konstrukcji szkieletowej. Tu drewniana konstrukcja uzupełniana jest stosunkowo tanim ociepleniem i gotowymi elementami, które znacznie skracają tak czas budowy jak i zmniejszają jej koszty.

Jest i jeszcze jedna możliwość.  Okazałe domy z płazów tak popularne na Podhalu często okazują się murowane obłożone drewnianymi okładzinami imitującymi tradycyjne budownictwo. Bo tak jest taniej, a równie efektownie.

Tylko gdzie znaleźć ciekawe projekty domów z bali?

Można zacząć od wizualizacji odwiedzając architekta i opowiadając mu jakie mamy marzenia, a jakie realia podpowiada działka. Możemy jednak także za gotowy projekt zapłacić o wiele mniej buszując wśród gotowych projektów domów z bali. Ich cena jest umiarkowana i nawet jeśli trzeba będzie zrobić poprawki to całość pozwoli zaoszczędzić spora kwotę.

Jednym z portali oferujących największy zasób gotowych projektów jest Extradom.pl. To aż 16 tys. gotowych projektów domów co czyni portal największym biurem projektów domów. By nie pogubić się w gąszczu pomysłów warto skorzystać z wyszukiwarki po lewej stronie, która pozwoli nam między innymi wybrać projekt pod kątem powierzchni, ilości kondygnacji, kształtu i kąta nachylenia dachu czy wreszcie rodzaju zabudowy.

Poszukamy domu drewnianego, który spełni skrywane marzenia.

Projekty domów z bali w zgodzie z tradycją

Projekty domów z bali
Projekt domu Milicz dw 7 KRP2186

Na początek puśćmy wodze fantazji zagłębiając się w konstrukcje z bali. To 450 propozycji. Zaleta? Naturalny materiał i krótki czas budowania. Prace mokre ograniczone są do minimum, więc aura może nas ograniczać głównie przy kładzeniu fundamentów. Drewno zapewnia swoisty mikroklimat. Zdolność do samoregulacji powoduje, że drewniany dom jest ciepły zimą, a chłodny latem. Trzeba jednak pamiętać, by dobrać dobry surowiec, bo to on decyduje o trwałości domu. Wystarczy przejechać przez Chochołów, by się przekonać, że chałupa z płazów wytrzyma w doskonałym stanie setki lat.

Decydując się na taki dom warto też zwrócić uwagę na otoczenie. Bo jeśli zamarzył nam się taki dom na warszawskim osiedlu to w miejskiej dżungli straci on i urok i charakter.

Jak się okazuje – spośród projektów domów z bali znajdziemy wiele tradycyjnych propozycji jak np. Milicz. To 188 m kw. powierzchni użytkowej, duży salon na parterze i cztery pokoje na poddaszu. Jest i miejsce na kominek, a w całości udało się wkomponować nawet garaż.

Projekty domów z bali – powiew nowoczesności

Choć zdecydowana większość projektów  wyraźnie nawiązuje do tradycji, można znaleźć i projekty w nowoczesnej formie. Tę nadają przede wszystkim duże przeszklenia jak w projekcie A – 101. To dom niewielki, 101 metrów kw. powierzchni użytkowej, z trzema pokojami na poddaszu, tarasem i garażem. Idealny by zmieścić na niewielkiej działce i za stosunkowo nieduże pieniądze. Zamieszczony kosztorys szacuje cenę wysokości 173 tys. zł w stanie surowym zamkniętym.

Blisko dwukrotnie większą powierzchnie zapewni kolejny projekt At-99. Niepospolity wygląd zapewnią obszerne przeszklenia – także na poddaszu. Obszerny pokój dzienny na parterze plus dwie garderoby oraz cztery pokoje na poddaszu dadzą wystarczająca przestrzeń dla rodziny.

 

Projekty domów z bali
Projekt domu At-99 BSK1014