Okna energooszczędne – nowe wymogi na 2021 rok

4 lata ago Warsztat Medialny 0

Nowe przepisy prawa budowlanego wchodzą w życie początkiem przyszłego roku. Okna energooszczędne mają być już standardem.

Nowe prawo jest odpowiedzią na dyrektywę Parlamentu Europejskiego z 2010 roku. Wówczas ustalono szczegóły dotyczące charakterystyki energetycznej nowych budynków powstałych na terenie państw członkowskich. Co oznaczają te zmiany dla tych, którzy planują budowę domu czy jego generalny remont?
Głównym celem wprowadzenia nowych przepisów unijnych wzrost liczby budynków pasywnych lub zeroenergetycznych. Właściwie to wszystkie nowe domy powinny być samowystarczalne i nie wymagające dużego poboru energii.

Nowelizacja ustawy określa wymagania dla nowych budynków m.in. w zakresie współczynnika przenikania ciepła – U (W/m2K).

Współczynnik U określa, jak wiele ciepła ucieka z wnętrza domu na zewnątrz. Im niższy parametr, tym mniejsze straty ciepła ponoszą domownicy Zgodnie z obowiązującymi nas od 2021 roku przepisami, okna fasadowe będą musiały wykazywać współczynnik U na poziomie 0,9 W/m2K, natomiast okna dachowe 1,1 W/m2K – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux, produkującej nowoczesne okna i drzwi.

Okna energooszczędne czyli tajemniczy standard WT 2021

Nowe regulacje oznaczają także utrudnienia dla osób chcących rozpocząć remont lub budowę domu. To na nich będzie spoczywał obowiązek sprawdzania zakupionych materiałów także pod kątem wymagań energooszczędności. Z drugiej jednak strony są też korzyści płynące z zapowiedzianych zmian. Przede wszystkim, dzięki rygorystycznym przepisom, wszystkie nowe obiekty powstałe od 2021 roku będą energooszczędne. A to pozytywnie wpłynie nie tylko na oszczędności w późniejszym użytkowaniu domu, ale także na stan środowiska. Krótko mówiąc – smog zalegający nad naszymi miejscowościami ma być w odwrocie.

Czytaj też: Ekologiczny dom musi być oszczędny

O zmianach dotyczących wprowadzenia nowych parametrów okiennych branża wiedziała już od kilku lat. Był to czas, w którym firmy mogły przygotować swoją ofertę do prawa, które będzie realnie obowiązywało dopiero od stycznia 2021. Jednak wiele firm oferujących gorszej jakości okna, nie jest na to gotowych – zarówno pod względem produkcji, jak i oferowanych rozwiązań. Warto więc przed zakupami sprawdzić czy oferowane produkty spełniają wymagania WT 2021.

Wysoki standard to podstawa

Mottem firmy jest to, by wychodzić poza ramy standardowej produkcji i w zamian oferować produkty najwyższej jakości, które gwarantują użytkownikom wieloletni komfort – przekonuje Rafał Buczek z firmy Awilux. – Zarówno nasze działania, jak i działania naszych dostawców nakierowane są na dostarczanie stolarki o najwyższych parametrach dotyczących m.in. energooszczędności. Taka jest polityka firmy Awilux – by być o krok dalej. Z tego powodu oferujemy inwestorom rozwiązania premium, które swoimi parametrami już dawno wyróżniały się w stosunku do norm określonych w dotychczasowych warunkach technicznych i prawie budowlanym.

Zdaniem eksperta, branża stolarki otworowej powinna oferować okna energooszczędne, a nie tylko te rozwiązania, które się dobrze sprzedają. Bez tego nie będzie rozwoju technologicznego.

Nasi klienci szukają rozwiązań, które nie są dostępne w markecie, tylko takich, które będą im sprzyjać przez wiele lat – okien nowoczesnych, ciepłych i funkcjonalnych. Świadomi inwestorzy już od dawna poszukiwali rozwiązań spełniających normy, które od stycznia będą pewnym standardem. Ocieplenie domu, na które wpływ ma także wybór okien, to rzecz, która codziennie nas dotyka i nie ma tu miejsca na kompromisy oraz oferowane słabszych rozwiązań – nawet kosztem niższej ceny – dodaje ekspert Awilux.

Czy okna energooszczędne będą droższe?

Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących energooszczędności i wymaganych wskaźników U może nieść za sobą wzrost cen najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku. Producenci, którzy będą zmuszeni do podwyższenia standardu swoich rozwiązań – z pewnością podniosą ich ceny.

Rozwiązania z oferty Awilux, które już spełniają wymagania WT 2021, nie zmienią swojej ceny, ponieważ już teraz wykazują najwyższy standard. Na ewentualną korektę ceny może wpłynąć wzrost cen stali, szkła czy siły roboczej, jednak w tym przypadku nie możemy mówić o diametralnych podwyżkach związanych ze zmianą przepisów od stycznia 2021 roku – wyjaśnia Rafał Buczek i dodaje – Warto pamiętać, że inwestycja w energooszczędność budynku zwróci się inwestorowi na różnych płaszczyznach. Budując nowy dom, lepiej jest zwrócić uwagę na jego parametry termiczne, niż na przykład na telewizor o większym rozmiarze – który można zakupić w dowolnym momencie.

Nowelizacja przepisów, która wejdzie w życie z dniem pierwszego stycznia 2021, wprowadzi nowy standard budowlany. Zamawiając okna energooszczędne warto zwrócić uwagę czy firma stawia na najlepsze parametry swoich rozwiązań.