6 pomysłów na to jak podlewać ogród i nie stracić majątku

6 lat ago Warsztat Medialny 0

Upał, ziemia sucha jak wiór, rośliny potrzebują wody. Tymczasem my szukamy odpowiedzi jak podlewać ogród, a przy tym zaoszczędzić pieniądze za rachunki.

Afrykańskie upały opanowały Europę. Od dłuższego czasu trudno o chwile wytchnienia od trzydziestostopniowych temperatur, a wszyscy szukamy cienia i odpowiedzi na pytanie kiedy to się skończy. O ile my damy radę uciec do cienia, poszukać ukojenia pijąc wodę to rośliny są zdane tylko na nas. Jak uchronić przydomowy ogródek przed suszą, a przy tym nie stracić majątku na rachunki za wodę? Sposobów jest kilka. Warto zacząć od tego, że nie jesteśmy skazani wyłącznie na coraz droższą wodę z wodociągów. Uniezależniamy się więc od kręceniem kurkiem.

Jak podlewać ogród – czerpiąc ze źródła

jak podlewać ogródPomysłów jest wiele. Podczas majowych Targów Budownictwa w Nowy Targu ciekawym rozwiązaniem był zbiornik na wodę podłączany do rynny. Wszystko urządzone tak, by po napełnieniu beczki woda spływała bez przeszkód do kanalizacji opadowej. O pomyśle firmy Gamart z Nowego Targu możecie przeczytać w relacji z targów..

Okazuje się też, że równie łatwo można pozyskać wodę do podlewania z pobliskiego stawu czy potoku. I nie trzeba dźwigać ciężkich wiader czy konewek.

– W przypadku rzek i jezior możemy wykorzystać do tego pompę ogrodową, która nie wymaga zatopienia. Może ona jednak pompować wodę na określoną wysokość i odległość. Jeśli lustro wody znajduje się zdecydowanie niżej od poziomu gruntu, lepszym rozwiązaniem stanie się pompa zatapialna. Tego rodzaju urządzenie sprawdzi się szczególnie w przypadku przydomowych studni – wyjaśnia Grzegorz Kowalczyk, ekspert firmy Krysiak.

Innym rozwiązaniem, które zapewni odpowiednie ciśnienie czerpanej wody jest hydrofor. Od pompy różni się on tym, że dzięki specjalnemu zbiornikowi ciśnieniowemu zawsze posiada pewien zapas wody. Po jej wyczerpaniu natomiast funkcja ponownego pompowania uruchamia się automatycznie.

Ale jeśli nie mamy takiej możliwości warto postawić na działce ozdobne naczynie może być betonowe czy ceramiczne, a w nim po każdym deszczu zgromadzi się woda. A, że upały łączą się często z następującymi po nich ulewami  – uda nam się uzbierać wodę niezbędną w trudnych klimatycznie okresach.

Jak podlewać ogród – sztuka nawadniania

jak podlewać ogródMając wodę, musimy jeszcze pamiętać o jej prawidłowym wykorzystaniu. Inne wymogi odnośnie podlewania mają rośliny z rozbudowanym systemem korzeniowym. Te można podlewać rzadziej, bo potrafią czerpać życiodajny płyn z głęboko położonych jej pokładów. Większej uwagi wymagają rośliny o korzeniach krótkich, które są podatne na przesuszenie.

Podlewając intensywnie ale rzadziej sprawiamy, że woda wnika głęboko w glebę, a korzenie mniejszych roślin są stymulowane do wzrostu. Powoli będą się one niejako przyzwyczajać się do rzadszego podlewania. To nie tylko je uchroni przed suszą, ale także w perspektywie czasu przyniesie oszczędności.

Pamiętajmy, że najgorszym rozwiązaniem jest podlewanie częste, ale niedostateczną ilością wody. W efekcie zanim podłoże zdąży nasączyć się wodą wodą – ta wyparuje.

– Rozwiązaniem jest system podziemnego nawadniania, który zapewnia równomierne podlewanie dużych połaci z jednoczesną oszczędnością aż do 50% wody w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Dzięki funkcji programowania możemy ustawić czas nawadniania na najbardziej optymalną porę dnia, czyli rano lub wieczór, kiedy ogród nie jest narażony na silne działanie promieni słonecznych, powodujących bardzo szybkie parowanie. Ponadto decydując się na podziemny system nawadniania zyskujemy zarazem pewność, że każdy fragment powierzchni ogrodu zostanie podlany taką samą ilością wody. Rozmieszczenie przewodów jest projektowane bowiem przez fachowca, biorącego pod uwagę zarówno roślinność obecną w ogrodzie, jak i jej rozmieszczenie – wyjaśnia Grzegorz Kowalczyk z firmy Krysiak.

Jak podlewać ogród – technologia w służbie ekkologii

Oczywiście każdy ogrodnik, także amator wie i pamięta o tym, by rośliny sadzić i wysiewać w odpowiednich miejscach. Pamiętamy o odpowiednim dostępie do słońca i właściwym rodzaju podłoża. Gdy lato jest tak upalne jak teraz – przed podlewaniem nie uciekniemy.  Pamiętać więc trzeba, że wykorzystując nowoczesne urządzenia ogrodnicze oraz planując odpowiednią strategię nawadniania zapewnimy ogrodowym roślinom stały dostęp do wody. W ten sposób ekologia i dbałość o ogród połączymy z dbałością o nasz portfel.