Budownictwo ekologiczne – tak możnaby określić trendy panujące na targach

6 lat ago Warsztat Medialny 0

Największym zainteresowaniem cieszyły się nowoczesne kotły na ekogroszek czy pellet oraz fotowoltaika. Ale nie tylko one przyciągały tłumy zwiedzających na Targi Budownictwa, Instalacji, Wnętrz. Podstawa to budownictwo ekologiczne.


Tegoroczna impreza odbywała się pod hasłem walczymy o czyste powietrze dla Podhala. O ekologii mówiło się dużo, niemal na każdym miejscu. Nawet tam, gdzie pozornie niewiele jej było widać. Tymczasem ekologia to także termomodernizacja budynków, o czym warto pamiętać przy okazji  wymiany pieca. To także oczyszczalnie ścieków – to szczególnie ważne tam, gdzie kanalizacja nie dociera. I o tym rozmawialiśmy przechadzając się alejkami wewnątrz nowotarskiej hali lodowej.

Budownictwo ekologiczne – gdy trzeba docieplić dom

MODOM pokazał wszystko, co potrzebne do budowy domu – od pustaków z gazobetonu po kominy i pokrycia dachowe. A skoro hasłem przewodnim jest ekologia i czyste powietrze, pytamy o termomodernizację. – Tego tematu nie można traktować szczątkowo, trzeba patrzeć na całość inwestycji, poczynając od dobrej jakości pustaków, ale i dobrych materiałów do ocieplenia – przekonuje Kamil Nycz z firmy MODOM.

Czasy kryzysu w branży mamy już za sobą. Inwestujemy na potęgę, a to także powoduje pewne utrudnienia. Jak zauważa Nycz – w dzisiejszej budowlance trzeba uzbroić się w cierpliwość, a stawianie domu planować z dużym wyprzedzeniem. Ruch jest tak duży, że problemem może być znalezienie ekipy budowlanej, ale też zakup i dostarczenie materiałów. O tym lepiej pomyśleć nawet na kilka miesięcy do przodu.

Budownictwo ekologiczne – pomysł na deszczówkę

Organizatorzy dostrzegli i docenili jednak także mniejszych racjonalizatorów. Główną nagrodę targów czyli Złotą ciupagę otrzymał Gamart za innowacyjny łapacz deszczówki. – Wychodzimy naprzeciw ochronie środowiska i ochronie wód. Proponujemy system bezobsługowego przechwytywania wody opadowej i przekierowanie jej do zbiornika. A gdy ten się napełni – woda spływa dalej rynną do kanału burzowego – wyjaśnia Jerzy Trznadel.

Woda doskonale nada się do podlewania trawnika czy ogródka, także jej temperatura  jest mniej szokująca dla roślin  niż w przypadku świeżej woda wprost z sieci czy studni.

Jeśli w system zainwestować więcej – można wykorzystać deszczówkę także w domu, choćby do spuszczania wody w toaletach, mycia samochodu czy kostki przed domem. To jednak poważniejsze przedsięwzięcie – potrzebny będzie znacznie większy zbiornik z filtrem na dolocie w kopany w ziemię. Do tego dojdą przechwyty z rynien całego domu i pompa, która popchnie wodę do pomieszczeń. Wszystko najlepiej zaplanować jeszcze w fazie projektowania domu.

Na pytanie czy  to się opłaci odpowiedź jest jedna. Osiągamy korzyści dla kieszeni, bo wykorzystujemy wodę poza licznikiem, a więc nie tylko oszczędzamy wodę z sieci, ale także zmniejszymy opłatę za ścieki. No i wciąż nie wiadomo co będzie z zapowiadanym przez polityków podatkiem od deszczówki. Jeśli wejdzie w życie trzeba będzie płacić podatek od odprowadzanej wody. Chyba, że jej ostatecznie nie będziemy wypuszczać do kanalizacji burzowej.

Budownictwo ekologiczne – ścieki oczyść sam

Ze złotą Ciupagą z Nowego Targu wyjechała także firma Wobet-Hydret, producent przydomowych oczyszczalni ścieków. Te wciąż na Podhalu traktowane są mało poważnie traktowany. Przyjęło się bowiem u nas budowanie zbiorników bezodpływowych. Tyle, że często ich „bezodpływowość” jest symboliczna, a właściciel zatruwa sam siebie i swoich sąsiadów. Wyjściem z sytuacji może być przydomowa oczyszczalnia.

– Oczyszczone ścieki można rozsączać do gruntu lub potoku po uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego – tłumaczy Marcin Buda, przedstawiciel firmy. – Koszt to około 13-14 tys. zł dla niewielkiego domu zamieszkanego przez 4-osobową rodzinę. Jednak jeśli wziąć pod uwagę rosnące koszty wywozu szamba 2 razy w miesiącu – inwestycja zwróci się po kilku latach.

Doroczne Targi Budownictwa to mnóstwo ciekawych rozwiązań. Udało się nimi zainteresować wszystkich, którzy odwiedzili nowotarską halę lodową. Wśród nagrodzonych firm znalazł się także Dodatek Budowlany.

A poniżej przedstawiamy pełną listę firm nagrodzonych podczas 23. Podhalańskich Targów Budownictwa, Instalacji, Wnętrz.

I KATEGORIA – „ZŁOTA CIUPAGA” za Najlepszy Produkt Prezentowany na targach:
– WOBET – HYDRET Sp. J Cichecki – Wola Grzymkowa za prezentację Oczyszczalni ZBS – 6C/KP – GK
– TERMOSYSTEM Jakub Wójciak – Rabka Zdrój za prezentację Drzwi RK Podhale
– GAMART SA – Jasło za prezentację Innowacyjnego Łapacza Wody Deszczowej z Dachu
II KATEGORIA – „Kreatywna Prezentacja Produktów na stoisku”
– DEFRO HOME – Warszawa
– MODOM PODHALE – Szaflary
– TERMO –FOL – Kraków
Nagrody Organizatora otrzymały firmy:
– Tygodnik Podhalański – Zakopane za promowanie branży budowlanej na portalu internetowym Dodatek Budowlany
– XL – TAPE INTERNATIONAL – Kielce za prezentację Materiałowej Taśmy Budowlanej GOLIATH
– CM&W Maciej Cembruch – Nowy Sącz za opracowanie i wdrożenie technologii uzdatniania
Wody morskiej do celów konsumpcyjnych dla małych hoteli, pensjonatów, restauracji i domów
jednorodzinnych w rejonach, gdzie brak jest słodkiej wody, a jest nieograniczony dostęp do wody morskiej.
Nagrodę Burmistrza Miasta Nowy Targ w kategorii EKO-PRODUKT otrzymała firma:
– KOŁTON 2 Wojciech Kołton – Orawka za prezentację Pompy Ciepła wraz z kotłem na pellet
w układzie hybrydowym
Nagrodę Rektora Podhalańskie Wyższej Szkoły Zawodowej otrzymała firma:
– Centrum Stolarskie DUNAJEC – Czarny Dunajec
ZŁOTE PIÓRO OD GÓRALSKIEGO KAPELUSZA – Nagroda Nowotarskiej Izby Gospodarczej została przyznana firmom:
– STALBUD – Nawojowa
– ITULA – Finlandia – Przedstawiciel Pompy Ciepła Podhale – Nowy Targ
– POFIL TYLKA – Czarny Dunajec