Jak pielęgnować żywopłot. Dodatek Budowlany w ogrodzie
6 lat ago Warsztat Medialny 0
Daje poczucie prywatności, chroni przed hałasem. Nie tylko zatrzymuje uliczny kurz, ale i zapewnia zapas tlenu. Jak pielęgnować żywopłot?
Lubimy grodzić swój kawałek przestrzeni. Wokół domu budujemy płoty i mury – bardziej lub mniej zabezpieczone i nieprzepuszczalne dla obcych. Jednak czy na pewno nasza nieruchomość musi przypominać warowną twierdzę? Czasem dla złodzieja to prowokujące wyzwanie. A i tak najłatwiejsze do przejścia jest właśnie ogrodzenie. A skoro tak to czy nie lepiej byłoby mur zastąpić eleganckim żywopłotem?
Ta naturalna osłona dane poczucie prywatności zasłaniając przed wzrokiem wścibskich sąsiadów. Chroni przed hałasem, a przy tym doskonale filtruje powietrze. Nie tylko zatrzymuje uliczny kurz, ale także pochłania szkodliwy dwutlenek węgla zapewniając zapas tlenu. Ma więc same zalety, dlatego trudno dziwić się, że nasze posesje coraz częściej otacza wyższa lub niższa ściana zieleni.
Jak dobrać roślinność i jak pielęgnować żywopłot? To zadanie z pewnością nie jest łatwe, ale kilka przydatnych narzędzi ułatwi nam dbanie o krzewy tak, by stanowiły prawdziwą wizytówkę naszego domu.
Jak pielęgnować żywopłot – iglasty czy liściasty
Na początku musimy stanąć przed najważniejszym pytaniem o to jakie rośliny dobrać na nasze zielone ogrodzenie. Trzeba zwrócić uwagę na odporność na niskie, ale też bardzo wysokie temperatury. To ważne choćby w górskim klimacie, gdzie delikatne rośliny liściaste mogą nie przetrwać siarczystych mrozów. Trzeba też sprawdzić, czy rośliny będą dobrze się czuły w danej glebie.
Częstym wyborem, szczególnie w naszym klimacie cieszą się iglaki, a wśród ich dobrze sprawdza żywotnik zachodni czyli popularna tuja. W zależności od odmiany może osiągać nawet do 5 metrów wysokości, rośnie gęsto i bujnie. Sprawdzi się doskonale, szczególnie tam gdzie chcemy obsadzić roślinnością duże areały. Często sadzimy także cis pospolity, choć ten nie rośnie tak wysoko. Jego najważniejszymi zaletami jest to, że dobrze radzi sobie w cieniu.
Bujny żywopłot zapewnią także rośliny liściaste. Można posadzić rośliny sezonowe – jak dereń biały syberyjski, dzika róża czy liguster pospolity. Do wyboru są też krzewy całoroczne – popularny bukszpan wiecznozielony, doskonały na niski żywopłot. W tej roli sprawdzi się też niższa odmiana żywotnika.
Czego byśmy nie posadzili trzeba pamiętać, że żywopłot to nie zwykły płot, który wystarczy raz do roku pomalować. To organizm, który przede wszystkim wymaga wody. Nie jest to skomplikowana procedura, bo szczególnie iglaki są odporne na suszę. Jeśli nie ma upałów to wystarczy podlać go raz w tygodniu. Byle obficie i z przerwami.
Wygodni mogą zamontować podziemny system nawadniający z linią kroplującą. To da pewność, że żywopłot jest zawsze odpowiednio nawodniony.
Jak pielęgnować żywopłot – sztuka przycinania
Efektowny żywopłot będzie możliwy do osiągnięcia tylko gdy go odpowiednio przytniemy. Przydatny będzie odpowiedni sprzęt, by praca była efektowna, a przede wszystkim nie nużąca.
– Przy doborze nożyc warto odpowiedzieć sobie na trzy pytania: jaka jest wysokość żywopłotu, jak dużą powierzchnię chcemy przycinać oraz czy mamy bezpośredni dostęp do prądu – mówi Grzegorz Kowalczyk, specjalista ds. technicznych firmy Krysiak.
Przy wysokich żywopłotach zwróćmy uwagę na długość ostrza w nożycach – im jest większa, tym większą powierzchnię można przyciąć jednym cięciem. Co równie istotne – dzięki temu tym łatwiej sięgniemy do wyżej rosnących gałęzi.
– Na rynku dostępne są nożyce o długości roboczej ostrza nawet do 55 cm. Takie nożyce nadają się do nieco niższych, ale rozłożystych żywopłotów, gdzie jednym cięciem przytniemy dużą powierzchnię, jak w przypadku nożyc Lider NEC 750R – mówi ekspert firmy Krysiak. – Dużym udogodnieniem w pracy jest możliwość regulacji kąta obrotu głowicy, np. pod kątem 45,90 stopni w prawo lub w lewo. Doceni to każdy, kto ma do czynienia z bujnym żywopłotem lub wycina określone kształty. – dodaje Grzegorz Kowalczyk. Ważnym parametrem przy wyborze nożyc jest także średnica gałęzi, jakie mamy do przycięcia. W przypadku grubych gałęzi możemy pokusić się o nożyce o grubości cięcia nawet powyżej 20 milimetrów, nawet do 28 milimetrów. – mówi ekspert firmy Krysiak.
Jak pielęgnować żywopłot – wybieramy nożyce
Wybór ten zależy od tego jak duży mamy ogród i jak duży żywopłot. Gdy jest to kilka metrów blisko domu to z powodzeniem sprawdzą,się nożyce elektryczne na przewodzie. Trzeba pamiętać przy tym o korzystaniu z odciążnika przewodu, który nie tylko ułatwia pracę, ale i zabezpiecza przed przecięciem kabla.
Pryz wysokim żywopłocie przyda się urządzenie na wysięgniku, których uchwyt pozwala sięgnąć nawet na prawie 3 metry wysokości.
Gdy prąd jest niedostępny, albo mamy duży ogród i trzeba w nim buszować w najdalszych zakamarkach dobrze sprawdzą się nożyce spalinowe i akumulatorowe.
– Dziś do wyboru są zarówno większe urządzenia, umożliwiające szybkie i skuteczne przycinanie dość dużych powierzchni, jak i małe, precyzyjne, którymi wykonamy drobne zabiegi kosmetyczne na żywopłocie – dodaje ekspert firmy Krysiak.
Oprócz długości ostrza czy grubości cięcia, warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany model ma również układy antywibracyjne. Dzięki temu rozwiązaniu praca nad żywopłotem jest o wiele lżejsza.
Czytaj też: Jak wybrać kosiarkę do ogrodu