Wykorzystujemy #zostańwdomu by pomyśleć o remoncie

5 lat ago Warsztat Medialny 0

Jedni tylko myślą, drudzy planują jeszcze kolejni – przeprowadzają. Jak Polacy radzą sobie z #zostańwdomu – portal homebook.pl sprawdza w ankiecie.

Dla wielu panujący stan epidemii stał się okazją do pozostania w domu. Praca zdalna albo też przymusowa bezczynność prowokują, by wykorzystać dodatkowy czas. A jeśli #zostańwdomu jest obowiązkiem – dla Polaków to dodatkowy sygnał, by coś w tym domu zmienić. Tak przynajmniej wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez platformę Homebook.pl.

Co ciekawe, zmienia się też podejście do zakupów. Zamiast szwendać się po realnych marketach, gdzie i zagrożenie większe i obostrzenia sroższe – bezkarnie surfujemy w zakupowej sieci.

Na początek zirytowani zamknięciem w czterech ścianach próbujemy tę zamkniętą przestrzeń jakoś zorganizować. Aż 58% badanych Polaków bierze się za gruntowne porządki.

Czytaj też: Małe mieszkanie jest piękne – wykorzystaj kawalerkę na maksa

Remont czy zmiana planu?

Użytkownicy Homebook.pl zostali za pytani o to, jak epidemia wpłynęła na ich plany związane z urządzaniem wnętrz. Co ciekawe, aż 41% pytanych deklaruje, że w czasie epidemii przesunie remont na bardziej dogodny czas. Aż co czwarty pytany przyznał, że obecna sytuacja nie wpłynie na ich zamiary remontowe, bo takich planów w ogóle nie miał. Za to 23% respondentów czas pod znakiem #zostańwdomu wykorzystuje na remonty oraz związane z nimi zakupy mebli i dodatków. Tylko 11% zrezygnowało z planowanych remontów. 

Obraz zawierający zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie

Zakupy w czasie #zostańwdomu

Zakupy w sklepach stacjonarnych, szczególnie w dużych marketach budowlanych obarczone są pewnym ryzykiem. Choć chętnych nie brakuje, to jednak zasłyszane opowieści, że ktoś przyjechał zza granicy i mimo kwarantanny bierze się za zakupy – skłaniają, by jednak zostać w domu. Ale to przecież nie powód, by rezygnować z odmienienia mieszkania. Coraz częściej więc kupujemy online. To obecnie wydaje się najlepszą i najbezpieczniejszą alternatywą. Aż 77% osób, które wzięły udział w badaniu zadeklarowało, że w ostatnim czasie zrobiło zakupy przez internet. Przeciwnej odpowiedzi udzieliło 23% badanych. 

Obraz zawierający zrzut ekranu, mężczyzna, komputer

Opis wygenerowany automatycznie

Okazuje się, że większość z nas już nie ma obaw związanych z realizacją zamówień online (67%). To zapewne wynika ze znajomości zasad bezpiecznej dostawy i możliwości wyboru tzw. o opcji wyboru dostawy bezkontaktowej. Płacimy on line, a kurier po skontaktowaniu się z nami zostawia towar w umówionym miejscu.

Przy okazji często też sprzedawcy w sieci widząc nadarzającą się okazję zwiększenia obrotów przygotowują akcje promocyjne.

„Kwarantanna” pod znakiem porządków

Czas #zostańwdomu zdecydowanie sprzyja aktywnościom, na które wcześniej nie wszystkim udawało się znaleźć czas. Wśród nich królują gruntowne domowe porządki. Chęć ich wykonania zadeklarowało 58% uczestników badania. Połowa z nich czas spędzany w domu poświęca na poszukiwanie wnętrzarskich inspiracji w internecie. Nieco mniejszą popularnością wśród badanych cieszą się porządki na balkonie lub w ogródku (37%). Na dalszych pozycjach listy najczęstszych aktywności znalazły się zmiany aranżacyjne – przemeblowania i drobne prace niewymagające wizyt w sklepach stacjonarnych (25%) oraz zakup dodatków wnętrzarskich w internecie (13%).

Obraz zawierający zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie

Dom pod lupą

Tygodnie upływające w przestrzeni własnych czterech ścian okazują się doskonałą okazją do tego, by przyjrzeć się im dokładniej niż zazwyczaj i zaplanować zmiany, które chcielibyśmy wprowadzić. Ponad połowa (55%) ankietowanych dostrzegła w swoim domu kilka sfer wymagających odświeżenia, 26% z nich jest zdania, że miejsc, które chciałaby odmienić jest wiele. Jedynie 10% ankietowanych nie dostrzega potrzeby remontu w swoim domu, a 9% nie ma w tej kwestii zdania.

Obraz zawierający trójnóg, gra

Opis wygenerowany automatycznie

Lubimy swoje cztery kąty

Jak pokazują badania, większość z nas przebywa w swoich wnętrzach z przyjemnością. I to mimo frustracji spowodowanej #zostańwdomu i przymusem pobytu w pomieszczeniach. Grupa 35% uczestników badania zadeklarowała, że czas spędzany w domu nie jest dla nich uciążliwy. Według 53% respondentów długie przebywanie jest dla nich odrobinę męczące, choć bardzo lubi przestrzeń swoich mieszkań i domów. Pozostała część badanych przyznała, że czas spędzany w jednym miejscu negatywnie wpływa na ich samopoczucie.

Czytaj też: 5 pomysłów jak zorganizować pracę na czas kwarantanny

Obraz zawierający zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie
W badaniu wzięło udział 714 ankietowanych. Zostało ono opracowane w marcu 2020 roku wśród użytkowników serwisu Homebook.pl.

Obraz Gerd Altmann z Pixabay