W stylu boho czyli zainwestuj w poranek pełen energii

6 lat ago Ola Figura 0

Zamiast nudnego, białego wnętrza istna feeria barw. To nie jest zwykła łazienka. To inny świat, pełen radości, energii i kolorów. To łazienka w stylu boho!

Szósta rano. Budzik bezlitośnie wyrywa ze snu. W duchu przeklinając tę nieludzką porę powoli siadasz na łóżku, przecierasz oczy i kierujesz swoje kroki w stronę łazienki. A tam… niespodzianka! Pomysł na zastosowanie nietypowego wystroju łazienki proponuje firma Radaway.

– Łazienka w każdym domu jest szczególnym miejscem. To w niej spędzamy poranki, bierzemy szybki pobudzający prysznic lub długie odprężające kąpiele. W łazience odpoczywamy i powinniśmy z przyjemnością spędzać czas. Jak każde wnętrze, możemy zaaranżować ją w wielu stylach. Jednak jeśli chcemy, by wystrój dodawał nam energii, warto pokusić się o styl boho – mówi Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.

Coś w tym jest – kto z nas nie marzy o długiej, relaksującej kąpieli wśród kwiatów, drzew i natury?

W stylu boho – skąd to się wzięło?

Zaczęło się około XIX wieku we Francji. Pojawiła się tam cyganeria artystyczna, nazwana także bohemą. Ludzie należący do tej grupy prowadzili dość swobodny tryb życia i mieli awangardowe podejście do sztuki. Co więcej, sprzeciwiali się obowiązującym wtedy konwenansom i kulturze mieszczańskiej. Poglądy te pokazywali nie tylko swoim zachowaniem, przyciągającymi uwagę strojami i stylem życia, ale także urządzaniem mieszkań w stylu inspirowanym Azją i północną Afryką. Światopogląd bohemy był inspiracją dla działającego w latach 60. i 70. XX ruchu hipisowskiego. Z kolei styl boho przeniknął do świata mody i dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych trendów.

Skąd taka popularność?

Styl boho to nie tylko kilka pstrokatych wzorków. Styl boho to połączenie rzeczy, do których człowiek dąży przez całe życie. Styl ten zawiera w sobie swobodę, luz, wolność, naturę, brak zasad. Do tego jest pełen barw i życia oraz jest bardzo przytulny. To połączenie, jak wskazują badania naukowe, oddziałuje na nas na wielu poziomach – emocjonalnym, fizycznym i społecznym. Wnętrze urządzone w stylu boho, z użyciem mocnych, ciepłych barw może poprawić humor, wpłynąć pozytywnie na samopoczucie i dodać sił do działania. Najważniejszą rolę pełnią kolory ziemi, turkusy, czerwienie i żółcie. To one potrafią sprawić, że przebywając w pomieszczeniu poczujesz się swobodnie i przyjemnie.

– We wnętrzu w stylu boho, kolory sprawdzają się na ułożonych w mozaikę ścianach lub podłogach oraz w dodatkach. Dywany i akcesoria w orientalne desenie? Tutaj jest dla nich miejsce. W takim wnętrzu doskonale prezentują się też kabiny prysznicowe wykonane ze szkła brązowego lub grafitowego, które pełnią rolę ciekawej dekoracji i współgrają z wystrojem całego pomieszczenia – mówi Hanna Błaszak.

Pobaw się wnętrzem w stylu boho

Boho to swoboda, wolność i natura. Wykorzystaj to, dopasuj do swoich zasad i upodobań. Ten styl lubi różne plakaty i zdjęcia. Co Ty na to, żeby wykorzystać fototapetę z jakimś etnicznym motywem? Albo wygrawerować na kabinie prysznicowej motywów kwiatowych?

– By zaakcentować wyjątkowy charakter łazienki, warto zadbać o szczegóły. Niezwykłość wnętrza podkreślą detale. Jeśli chcemy, by pomieszczenie było unikatowe, możemy skorzystać z usługi Radaway i wygrawerować na kabinie prysznicowej dowolny wzór. W przypadku stylu boho idealne będą kwiaty – mówi Hanna Błaszak.

A przecież wnętrze to nie tylko ściany. Ważną rolę będą też pełnić meble. Szczególnie te wykonane z ciemnego drewna. Może warto pomyśleć o drewnianych szafkach i półeczkach? Albo wykonać obudowę na wannę właśnie z tego surowca? Ty wiesz najlepiej. Daj się zainspirować!

– Styl boho to doskonała propozycja dla tych, którzy pragną wprowadzić do wnętrza łazienki trochę życia, gdzie każdy może wyrazić siebie i nie przejmować się zasadami związanymi z projektowaniem. Styl, który codziennie będzie dodawał pozytywnej energii – przekonuje Hanna Błaszak.

Czytaj też: Konfigurator pokaże ci jak dobrać kabinę prysznicową