System bezokapowy – pomysł na dom niebanalny

8 lat ago Warsztat Medialny 0

Szukasz pomysłu na dom niebanalny? Pomyśl o systemie bezokapowym.

Trudno przewidywać, czy to rozwiązanie spotka się z szerokim zainteresowaniem. System bezokapowy czyli rynny ukryte w elewacji wybiera  coraz więcej osób zainspirowanych architektonicznymi wizjami.

Nowoczesność i prostota formy

to największe atuty tego rozwiązania. Wiąże się ono z chowaniem systemu rynnowego w elewacji, co pozwala zrezygnować z tradycyjnych okapów wystających poza obrys bryły domu.  Jedynym widocznym elementem całego systemu jest maskownica.
System bezokapowy
System Bezrynnowy pozwala ukryć rynny w elewacji.

Moda na nowoczesne rozwiązania przyjmuje się coraz szerzej. Bywa, że już podczas konstruowania dachu właściciel zdecyduje się na zlikwidowanie okapu i ukrycie systemu rynnowego w ociepleniu budynku.

Dzięki takiemu systemowemu rozwiązaniu estetycznego chowania rynny i rury w bryle budynku teraz nawet najbardziej nowatorskie projekty domów można realizować bez konieczności tradycyjnego montażu rur na zewnątrz elewacji.

Opatentowane przez firmę Galeco rozwiązanie pozwala naturalnie wkomponować rynny w elewację bez względu na to, czy jest on wykończony tynkiem, cegłą czy płytkami.

Izolacja zabezpieczy przed ubytkami ciepła

System bezokapowy
System bezokapowy to szansa na dom oryginalny i niepospolity.

Jak każda nowość, także i chowane rynny spotykają się z obawami inwestorów. Podstawowa obawa dotyczy bezpieczeństwa, a szczególnie szczelności ukrytej w elewacji instalacji. Dla pewności producent wykonuje ze stali rynnę i elementy poziome, jak haki czy narożniki. Są one bowiem najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych. Szczelność rury spustowej ma zapewnić wykonanie jej z PVC-U, łączonych specjalnym klejem.

Powstawaniem ewentualnych mostków cieplnych mogących spowodować ubytki ciepła w domu ma zapobiec dodatkowa izolacja o podwyższonych parametrach, którą otoczone są rynny wewnątrz elewacji.

Montaż systemu nie powinien nastręczać trudności. – Firma Galeco oczywiście stara się szkolić wykonawców, którzy montują nasze systemy rynnowe. Jednak w związku z rozwojem produktu należy każdorazowo zapoznać się z instrukcją montażu – przekonuje Jakub Szeliga z firmy Galeco. – Oprócz architektów i dekarzy staramy się także w odpowiedni sposób edukować samych klientów. Dlatego na naszej stronie jest do pobrania plik o nazwie „montażowa lista kontrolna”, która w połączeniu z instrukcją montażu umożliwia w łatwy sposób zweryfikowanie instalacji systemu.

System bezokapowy
System bezrynnowy daje ciekawe możliwości architektom