Podłoga na ścianie czyli drewno dla każdego

8 lat ago Warsztat Medialny 0

Pozwól szaleć wyobraźni – mówi naczelna zasada burzy mózgów. Jeśli tak, to dlaczego nie pomyśleć jak może wyglądać podłoga na ścianie?

Z Aleksem niedawno pracowaliśmy żmudnie nad podwieszaniem sufitów. Było ciężko, ale efekty przeszły moje wyobrażenie. Zresztą nie będę powtarzał tego co już pisałem (Rozmowy na drabinie czyli sufit podwieszany).

Coby tu zmalować na ścianę

Ciekawostki przy okazji remontu, które przychodziły nam do głowy zwykle dotyczyły okolic górnej lampy. Coby tu jeszcze podwiesić? Z tymi słowami na ustach gonił majster z poziomicą do lewelowania i wieszakami do podwieszania.  Ostatecznie skończyliśmy na dwóch konstrukcjach. Poszło dobrze, bo jeszcze nie spadły, a to daje nadzieję na podobny stan w przyszłości.

Kombinowaliśmy też długo co zmalować na ścianę, ale na tak proste rozwiązanie nie wpadliśmy. Owszem, zastanawialiśmy się czy nie przykleić korka za wersalkami w dziecięcym pokoju. Wiadomo, kiedy pociecha się spieszy – tynkarz się cieszy. Bo każde rozkładanie wersaleczki pozostawia na ścianie trwały ślad ubytku gładzi szpachlowej, a czasem nawet cegły kawałka.

Eksperymenty z korkiem kojarzyły mi się głównie z  ustawą o wychowaniu w trzeźwości i korkowym podatkiem. W końcu zrezygnowałem z dobrodziejstwa przeliczając ileż butelek wina możnaby zakorkować tym szlachetnym materiałem miast wieszać go bezsensownie na ścianie.

Ale gdybym wtedy dorwał podpowiedź z portalu parkiety24, to pewnie wszystko teraz wyglądałoby zupełnie inaczej.

Ale cóż, pomysł zapisuję na kolejną remontową okazję. I już wyobrażam sobie swoją podłogę na ścianie.

Podłoga na ścianie jest trendi

Podłoga na ścianie
Parkiet warstwowy, dębowy, lakierowany, klasa natur, jednolita kolorystyka bez wad i przebarwień. Fot.: serwis parkiety24.pl

O co chodzi? Szumnie mówiąc – o nowy trend w wykańczaniu wnętrz. Taką krzyżówkę niemodnej już boazerii z mniej niemodną tapetą. A właściwie… rozciągnięcie parkietu na ścianę.

Zamiast malować jedną ze ścian w innym kolorze – ktoś, gdzieś wykombinował, że przecież można ścianę zrobić w drewnie. Efektownie, ale drogo. Tak przynajmniej się wydaje.

Tymczasem zwykły panel czy – lepiej – deska podłogowa, może stworzyć element aranżacji rustykalnych, tak modnych ostatnio – skandynawskich czy zupełnie klasycznych. Miłośnicy zieleni znajdą tu pomysł na styl eko.

Niby ekstrawagancko, a zupełnie prosto. Podłoga na ścianie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu – od przedpokoju po sypielnię i salon. A jeszcze ciekawiej jeśli w drewnie „wyciąć” skosy na poddaszu.

No, patrz jak kładziesz!

Skoro wiadomo, że się da, to teraz parę podstawowych zasad.  Kierunek ma znaczenie! Kładąc deski pionowo zyskasz pomieszczenie większe i wyższe. Pomysł dobry między innymi na ciasne poddasze. Układając je poziomo – wizualnie obniżysz sufit. Jeśli komukolwiek na tym zależy. A jak powciskasz parkietowe klepki według zawiłych wzorów – na cegiełkę, czy jodełkę – uzyskasz mieszankę stylów. Przed gośćmi możemy poszpanować, że to taki swojski eklektyzm.

Wiedząc co, zapytam: jak

I już mam w zanadrzu opinię eksperta:

– Powierzchnia, do której mocujemy materiał podłogowy powinna być obowiązkowo gładka oraz sucha. Dzięki temu osiągniemy maksymalną przyczepność, która zagwarantuje estetyczny wygląd „podłogowej ściany” na lata. Wykonanie zadania ułatwi wykorzystanie specjalnych listew i zaczepów. Inną opcją jest wcześniejsze ułożenie materiału podłogowego na dużej płycie i przymocowanie całości do ściany. Sposób ten jest wyjątkowo praktyczny przy niedużych fragmentach, np. na wezgłowiu łóżka. Metodę montażu należy dopasować przede wszystkim do specyfiki materiału. Inaczej mocowane będą lekkie panele laminowane, a inaczej ciężkie lite deski – mówi Krzysztof Krusiewicz, ekspert serwisu Parkiety24.
Więcej na temat wyboru idealnego materiału do wykończenia tak podłóg, jak i ścian, znaleźć można na stronie internetowej www.parkiety24.pl