Olej do drewna – właściwości i zastosowanie

3 lata ago Artykuł sponsorowany 0

Zabezpieczenie mebli olejem do drewna pozwala na uzyskanie naturalnego efektu – zachowasz w ten sposób oryginalną kolorystykę materiału i podkreślisz rysunek słojów. Podpowiadamy, dlaczego warto olejować drewniane powierzchnie i jak zrobić to prawidłowo.

Olej do drewna jako sposób na zabezpieczenie powierzchni

Drewno można chronić przed czynnikami zewnętrznymi na różne sposoby. Wśród najpopularniejszych metod należy wymienić malowanie farbą akrylową lub olejno-ftalową, lakierem, lakierobejcą, specjalnym impregnatem do drewna, a także olejowanie. Sprawdzone produkty znajdziesz na stronie https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Oleje-i-lakiery/c/b2c-oleje-i-lakiery. Podczas doboru preparatu do wykończenia drewnianych powierzchni weź uwagę warunki otoczenia (np. czy drewno będzie wystawione na działanie deszczu i śniegu), a także preferowany efekt wizualny.

Stosowanie oleju do drewna to rozwiązanie najbardziej ekologiczne. Produkty tego typu składają się z naturalnych olejów roślinnych wzbogaconych często woskiem, na przykład Carnauba. Oleje i woski odpowiadają za tworzenie hydrofobowej powłoki na powierzchni desek. Dzięki niej deszcz czy rozlany płyn nie wnika w głąb drewna. Niekiedy dodaje się także składniki poprawiające właściwości preparatu, na przykład absorbery promieni UV.

Wady i zalety oleju do impregnacji drewna

Niewątpliwą zaletą oleju do drewna jest możliwość uzyskania naturalnego efektu. Powierzchnia drewnianych mebli lub elementów konstrukcyjnych jest tylko delikatnie przyciemniona, a słoje i sęki pozostają widoczne, podobnie jak drobne nierówności. Olej do impregnacji drewna nie pozostawia widocznej powłoki, lecz głęboko wnika w deski. Takie wykończenie pasuje szczególnie do aranżacji rustykalnych i industrialnych.

Stosowanie oleju do drewna na zewnątrz jest ryzykownym posunięciem. Trzeba pamiętać, że wykończona w ten sposób powierzchnia nie będzie chroniona przez wiele lat, jak w przypadku pomalowania lakierem do drewna. Olejowanie trzeba powtarzać co najmniej co roku, jeśli drewno jest wystawione na działanie deszczu, mrozu i wilgoci. Dlatego jeśli wolisz mniej kłopotliwe metody zabezpieczenia drewna, wybierz lakierowanie.

Jak wykonać olejowanie drewna?

Olej stosuje się zupełnie inaczej niż lakier do drewna. Aplikacja jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnych warunków, takich jak odpowiednia temperatura czy wilgotność otoczenia. Pierwszym etapem jest przygotowanie podłoża – deski powinny być czyste i suche. Jeśli były wcześniej malowane, konieczne jest usunięcie starych powłok.

Po zeszlifowaniu i odpyleniu podłoża można przystąpić do aplikacji produktu. Olej do drewna można nanosić pędzlem lub bawełnianą szmatką wzdłuż usłojenia. Wcieranie sprawia, że preparat może wnikać głęboko w materiał, a dzięki temu wzmacniać odżywiać jego strukturę. Po godzinie można przystąpić do nakładania kolejnej warstwy. Przyjmuje się, że w warunkach domowych wystarczą 2–3 warstwy oleju do impregnacji drewna. Jeśli malujesz drewnianą altankę, płot lub meble ogrodowe, niezbędne będzie zastosowanie większej liczby warstw. Dokładne instrukcje znajdziesz w karcie technicznej produktu.