Instalujemy monitoring czyli czujne oko przemysłowej kamery

6 lat ago Warsztat Medialny 0

Dlaczego, gdy instalujemy monitoring, tak ważna jest znajomość branży detektywistycznej? Których kamer unikać, nawet jeśli ich zakup reklamowany jest jako okazja? Dlaczego trzeba pamiętać o najsłabszym ogniwie? – o tym rozmawiamy z Tomaszem Węglarczykiem, właścicielem firmy Alarm System.

– Co musimy wiedzieć, gdy instalujemy monitoring? 

– Spróbujmy w najprostszy sposób, bez fachowej terminologii przestawić ABC doboru kamer.  To także spostrzeżenia człowieka, który już ponad dwadzieścia lat działa w branży ochrony osób i mienia.

Po pierwsze pamiętajmy, że to, co jest w karcie katalogowej kamery, nie zawsze się zgadza z prawdziwą jakością kamery. Kupując telewizor w sklepie, możemy porównać na półce jakość obrazu. A czy możemy porównać obraz z kamery, szczególnie w nocy, przy słabym oświetleniu? Często się zdarza, że kupujemy w internecie cały zestaw niczym kota w worku, albo obdarzamy zaufaniem instalatora. Tymczasem, gdy instalujemy monitoring, musimy pamiętać, że kamery, przy których nie pracuje pracownik ochrony 24 godziny na dobę, sprawdzają się dopiero po zdarzeniu. Dlatego najważniejszą sprawą w telewizji przemysłowej jest jakość zapisu, a nie bezpośredni podgląd obrazu.

– Co więc musimy wiedzieć o kamerach przed montażem?

– Przede wszystkim pamiętajmy, że możemy kupić kamerę w tej samej obudowie o różnych parametrach, czyli o różnej rozdzielczości. To da nam obraz lepszej lub gorszej jakości, pomimo że sprzęt wygląda podobnie.

– Czyli zwracamy uwagę na rozdzielczość kamery? 

– To podstawowy parametr. Najprościej rzec ujmując, gdy kupujemy tani aparat, to nie możemy oczekiwać, że po powrocie z wakacji będziemy mieć doskonałe zdjęcia. Szczególnie w nocy, przy słabym oświetleniu i kiepskiej pogodzie, nic na zdjęciach nie będzie widać. To samo dotyczy zamontowanych na budynku kamer. Po zamontowaniu zapisany obraz musi mieć odpowiednie cechy, aby nagrana osoba czy zdarzenie było dobrze rozpoznawalne.

– Jaką rozdzielczość musimy wybrać, aby mieć dowód, gdy dojdzie do włamania, a jednocześnie nie przepłacić?

– W epoce telewizora kineskopowego świetnie sprawdzały się kamery analogowe. Potem jednak pojawiły się płaskie, panoramiczne telewizory, które obraz pogrubiały i zamazywały detale. Do nowych telewizorów musiała się dopasować telewizja cyfrowa HD, która do dzisiaj ewoluuje, Co to oznacza? Że kamery powszechnie zwane monitoringiem musiały także nadążyć za zmianami technicznymi. Powstały nowe cyfrowe urządzenia dostosowane do odbiorników.

– Zbierzmy pokrótce – jakie mamy rodzaje kamer i na które warto zwrócić uwagę.

– Niestety mamy na rynku kamery analogowe, których wszyscy dystrybutorzy starają się pozbyć, oferując najróżniejsze „okazje” w poszukiwaniu jelenia. Tych unikamy. Są też kamery cyfrowe o rozdzielczości 1 Mpx, które jednak nie dają wystarczającej satysfakcji z jakości obrazu. Dobry stosunek ceny do jakości prezentują kamery cyfrowe o rozdzielczości 2, 3, a nawet 4 Mpx. Można je też stosować na starym, koncentrycznym okablowaniu, zastępując kamery analogowe.

Wreszcie kamery IP  o rozdzielczości 1, 2, 3, 4 i więcej Mpx, których instalacje buduje się na zasadzie struktury sieci komputerowej, ograniczonej długością okablowania do 100 m. Te kamery potrzebują do zapisu większej liczby dysków i są dużo droższe w stosunku do kamer HD.

– A co z porównaniem innych parametrów przy wyborze kamery, takich jak obiektyw (szerokokątny czy też regulowany), filtr, podświetlenie terenu, czyli zasięg diody w kamerze, czy też temperatura i szczelność kamery? 

– Zastosowanie w zestawie montażowym najsłabszego elementu, typu np. kabel, transmiter wideo, wtyczka, rejestrator czy też telewizor, obniżą nam jakość obrazu do najsłabszego ogniwa. Efekt? Kupiliśmy kamerę 4 Mpx, a obraz zapisany został w rozdzielczości 1Mpx, czyli po powiększeniu nagranego obrazu efekt był fatalny.

– Zakup sprzętu to nie wszystko – teraz trzeba to wszystko zainstalować. 

– Gdy instalujemy monitoring należy pamiętać, że podłączenie kamer nie jest rzeczą skomplikowaną i to potrafi prawie każdy elektryk. Tylko czy elektryk ma doświadczenie we współpracy z policją, aby wiedzieć, gdzie są miejsca ważne dla postępu śledztwa? Czy będzie on potrafił odpowiednio dobrać kamery, tak aby spełniły swój cel, jakim jest rozpoznanie przestępcy? Widziałem już wiele różnych instalacji, gdzie nawet 60% obrazu to kawałek żyrandola, ściany, dachu lub innego martwego pola tylko dlatego, że była wybrana zła lokalizacja montażu kamery, nie mówiąc o odbijającym się prosto w kamerę świetle.

– Trzeba więc szukać fachowca, który – jak wy – zna się na specyfice monitoringu.

– My pamiętamy, że klient nie musi znać naszej branży. Musimy więc mu dobrze doradzić, pokazać. Wszystkie zamówione elementy, np. kamery, można wymienić na określonych warunkach umowy, tak aby klient otrzymał dobry efekt w możliwie niskiej cenie. Zapraszamy do nas po poradę.

– Nie omówiliśmy jeszcze kwestii rejestratorów do kamer, monitorów czy też dysków komputerowych. A przecież zupełnie inne są priorytety i sposoby montażu kamer dla sklepów spożywczych, składów budowlanych, szkół, hoteli czy też domów.

– Dzisiaj instalacje elektryczne muszą być ze sobą technicznie powiązane, np. zestaw kamer łączymy z anteną zbiorczą telewizyjną i internetem, aby mieć podgląd nie tylko na jednym telewizorze, komputerze, telefonie czy też domofonie.

– A co z budową sieci komputerowej, nagłośnienia, alarmem, domofonem, elektryką? To nie są łatwe wybory.

– Zapraszamy do nas, do punktu handlowego, gdzie wiedzą i doświadczeniem bardzo chętnie się podzielimy. U nas można kompleksowo kupić towar i zamówić usługi od elektrycznych po kompleksowe instalacje niskoprądowe.

Ale tę tematykę zostawmy sobie do następnego wydania Dodatku Budowlanego. Postaramy się wówczas przybliżyć zagadnienia bezpieczeństwa i komfortu instalacji niskoprądowych z innych dziedzin doboru instalacji. A tych najbardziej zainteresowanych zapraszam do naszego punktu handlowego. Bo my stawiamy na jakość i doświadczenie.

Przeczytaj też: Alarm System i mały poradnik instalacji elektrycznych