Mieszkanie dla Młodych – trzeba się pospieszyć

3 lata ago Warsztat Medialny 0

Mieszkanie dla Młodych – kto pamięta jeszcze ten program? Ale jeśli planujesz zakup mieszkania lub domu w najbliższym czasie – warto, byś sobie przypomniał. Oczywiście jeśli jesteś młody.

W styczniu rusza kolejna transza dopłat do kredytów hipotecznych w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Warto się pospieszyć, bo 373 mln zł zarezerwowane na dopłaty rozejdzie się zapewne równie szybko jak w tym roku. A w grę wchodzi nawet kilkadziesiąt tysięcy zł oszczędności przy zakupie własnego „M”.

Eksperci podpowiadają, by jeszcze w grudniu wybrać mieszkanie, udać się do banku, by zweryfikować swą zdolność i z doradcą skompletować potrzebne dokumenty.

– Wniosek musi być kompletny, dlatego należy przygotować odpowiednie dokumenty, m.in. te dotyczące nieruchomości oraz potwierdzające uzyskiwane dochody. W tym celu warto jak najwcześniej, jeszcze w grudniu, udać się na spotkanie do placówki banku. Doradca sprawdzi możliwości skorzystania z dofinansowania oraz przekaże klientowi listę wymaganych dokumentów dla konkretnej, wybranej nieruchomości. Przygotowanie tych dokumentów warto zacząć już teraz – zaznacza Anna Meunier dyrektor ds. kredytów mieszkaniowych Banku Pekao SA w rozmowie z serwisem Newseria.

Działający od 2014 roku program cieszy się dużą popularnością. W tym roku  limit wyczerpany został już w marcu, a połowa środków na przyszłoroczne dopłaty została zarezerwowana w lipcu. Dlatego Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków. Do  1 stycznia. Warto więc być gotowym.

Mieszkanie dla Młodych nie dla każdego

Jakie są warunki otrzymania dofinansowania na Mieszkanie dla Młodych? Wiek do 35 lat – wszak to mieszkanie dla młodych. Powierzchnia mieszkania, na które dostaniesz dopłatę nie powinna przekraczać 75 metrów.

Program będzie funkcjonował jeszcze w 2018, gdy do rozdania będzie 762 mln zł. A potem – koniec. Nowy rząd zapowiada „wygaszanie” programu. Jego następcą ma być Mieszkanie Plus. Póki co jednak nie wiadomo na czym będzie polegał, ani jakie pieniądze będą do wzięcia.

 

Mieszkanie dla Młodych – okiem eksperta

Ile można otrzymać w ramach programu MdM? To można  łatwo wyliczyć korzystając z internetowych kalkulatorów dostępnych w sieci – np. tutaj.

Jak przeliczyłem swój frankowy kredyt – wychodzi mi, że gdybym zamiast niego wziął dofinansowanie MdM to zamiast obecne blisko 1,5 tys. zł – rata oscylowałaby w granicach 1 tys. zł. Ale to tylko dla porównania. Zmienić się nie da, a i lata nie te. Ech…

 

MdM w liczbach:

73 tys. – osób skorzystało

1,8 mld zł – wartość  przyznanego dotąd dofinansowania

53,68 m kw. – średnia wielkość mieszkania nabywanego w ramach programu

219,2 tys zł – średnia cena lokalu kupowanego w ramach MdM

86,47 m kw – średnia powierzchnia domu

289,9 tys. zł. – średnia cena domu

(źródło: Newseria)