Jak zaaranżować łazienkę czyli Yin i Yang pod prysznicem
7 lat ago Warsztat Medialny 0
Musi być nie tylko funkcjonalna, ale także łączyć odmienne potrzeby domowników. Podpowiadamy jak zaaranżować łazienkę korzystając z chińskiej filozofii.
Yin i Yang to uzupełnianie się przeciwstawnych żywiołów i równowaga pierwiastków – żeńskiego i męskiego. A jak urządzić łazienkę, w której oba aspekty natury znajdą swoje odzwierciedlenie?
Wnętrza naszych mieszkań mówią wiele o nas samych. Czasem nawet podświadomie urządzając je wyrażamy swoje pasje i zainteresowania. Warto o tym pamiętać także podczas aranżowania łazienki. Tym bardziej, że zwykle korzystają z niej domownicy obojga płci. Ważne, abyśmy czuli się w niej komfortowo.
Jak zaaranżować łazienkę czyli łączenie przeciwieństw
Starożytna filozofia zauważa, że w każdym z nas drzemie zarówno pierwiastek żeński, jak i męski – Yin i Yang. Możesz więc odzwierciedlić tę prawidłowość także urządzając łazienkę w zgodzie z naturą. Spróbuj uwzględnić te dwie przeciwstawne siły i połącz je ze sobą.
Yin, czyli żeński aspekt natury, reprezentowany jest przez czerń, chłód, ziemię i wodę. Yang, czyli pierwiastek męski, oznacza siłę, aktywność i radość, oraz symbolizuje wszystko to, co jasne i ciepłe jak niebo i słońce. Według filozofii Yin i Yang te dwie, przeciwstawne siły natury, przenikają się nawzajem tworząc stan równowagi.
No dobrze, ale jak to się ma do chłodu łazienkowej ceramiki i radości gorącej kąpieli w wypełnionej gorącą wodą pozornie zimnej wanny? Architekci zachęcają do zestawiania ze sobą na pozór kontrastujących elementów, kształtów, materiałów wykończeniowych i kolorów.
Aranżacja wnętrza w zgodzie z filozofią Yin i Yang opiera się na wykorzystaniu pozornie niepasujących do siebie kontrastowych elementów. Ciepłe drewno zestaw więc z chłodnym betonem lub szorstką cegłą. Stonowaną kolorystykę przełam dodatkami w żywych, energetycznych kolorach zapewniając równowagę tonalną. Z kolei proste płytki skomponuj z finezyjną ceramiką sanitarną. Połączenia, które się pozornie gryzą – wbrew pozorom – harmonijnie potrafią ze sobą współgrać.
Jak zaaranżować łazienkę – funkcjonalne kompromisy
Jednak nie tylko wygląd się liczy. Zanim przystąpisz do obmyślania wnętrza porozmawiaj z pozostałymi domownikami odnośnie ich oczekiwań. Ważne są codzienne rytuały i nawyki. Zapytaj czy łazienka dla nich pełni rolę relaksacyjną czy przeciwnie – jest miejscem na szybki prysznic i błyskawiczną regenerację sił. Wszystko trzeba połączyć, by każdy czuł się tu swobodnie.
I tu zwykle pojawia się pierwszy zgrzyt, szczególnie jeśli masz do czynienia z niewielką łazienką w mieszkaniu. Wanna czy prysznic? Problem jest, gdy on preferuje szybki prysznic, a ona leniwe wylegiwanie się w wannie z pianą. Lub na odwrót.
Co zrobić by zadowolić was oboje, gdy łazienka to osiem metrów kwadratowych, w których trzeba jeszcze wcisnąć pralkę?
– Wybór między wanną a prysznicem bardzo często podyktowany jest preferencjami użytkowników, a każde z tych rozwiązań ma swoich oddanych zwolenników – przekonuje Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway. – W takich sytuacjach warto sięgnąć po uniwersalne rozwiązania, które pozwolą skorzystać z obu wariantów jednocześnie, czyli parawanów nawannowych. Przy wyborze konkretnego modelu warto wziąć pod uwagę nie tylko względy funkcjonalne, np. oszczędność miejsca, ale także potrzeby wszystkich użytkowników. Na rynku dostępne są zarówno parawany jedno-, jak i kilkuczęściowe. Co więcej możemy także wybrać wariant kolorystyczny szkła. Parawan to rozwiązanie, które zaspokoi potrzeby każdego z użytkowników – zarówno miłośników prysznica, jak i zwolenników długich kąpieli.
Jak zaaranżować łazienkę – strefy prywatności
A jeśli twoja łazienka to prawdziwy salon i nie musisz z metrem w ręku odmierzać każdego centymetra, by wcisnąć umywalkę zintegrowaną z wc?
Możesz poszaleć i podzielić pomieszczenie na strefy i każdą na przykład inaczej doświetlić. W strefie umywalkowej niech panuje światło chłodniejsze, z kolei w kąpielowej – ciepłe, relaksujące. Tę pierwszą zaaranżuj w jasnych kolorach, tę drugą odetnij ciemniejszą kolorystyką.
Yin i Yang wykreują także dodatki. Geometryczne elementy w ciemnych odcieniach zestaw z obłymi kształtami i abstrakcyjnymi wzorami.
– Dzięki coraz większym możliwościom personalizacji wnętrz, możemy podkreślić bardziej kobiecy lub męski charakter łazienki. Nawet szkło kabiny prysznicowej może być nośnikiem informacji o domownikach. Dynamiczny wzór wygrawerowany na szkle zestawiony z geometryczną, stonowaną aranżacją łazienki wprowadzi równowagę charakterystyczną dla filozofii Yin i Yang. Możliwości mamy wiele – możemy wybrać gotowe wzory lub zdecydować się na indywidualny projekt – wyjaśnia ekspert firmy Radaway.
Łazienka urządzona zgodnie z zasadami chińskiej filozofii Yin i Yang zapewni ci harmonię wnętrza dopasowanego do potrzeb wszystkich użytkowników. Korzystnie wpłynie na twoje samopoczucie zapewniając komfort użytkowania i dobry nastrój.
Potrzebujesz pieniędzy na remont łazienki? Kliknij i porównaj kredyty lub pożyczki.