Lato wokół domu czyli jak zbudować ogrodową altanę

7 lat ago Warsztat Medialny 0

Upalne dni i długie, ciepłe wieczory sprawiają, że coraz częściej myślisz jak zbudować ogrodową altanę.

Wnosi sielski element w zakątki przydomowej działki, a do tego zapewnia upragniony relaks po pracy czy miejsce na ogrodowe party w gronie przyjaciół. Jest coraz bardziej charakterystycznym elementem krajobrazu. Ale jak zbudować ogrodową altanę i jakim przepisom musi odpowiadać? Szukamy odpowiedzi na te pytania.

Jak zbudować ogrodową altanę zgodnie z przepisami

Jak zawsze w naszej zbiurokratyzowanej rzeczywistości lepiej od początku zwrócić uwagę, czy nie będziesz potrzebować urzędowych pozwoleń. I tu niespodzianka, bo jeśli Twoja wymarzona altana nie będzie miała powierzchni szkolnego boiska – nie musisz zgłaszać jej budowy do starostwa.

Pamiętaj tylko, by jej odległość od granicy działki sięgała od 1,5 do 4 m w zależności od rodzaju zabudowy działki i usadowienia domu sąsiada. Nie ma co się dziwić, bo nikt nie chciałby mieć Twojej altanki tuż obok balkonowych drzwi z salonu.

A jeśli chodzi o kolejne przepisy – też nie masz powodów do zmartwień.

Dobra informacja jest taka, że od czasu wprowadzenia zmian do Artykułu 29 ust. 1, obowiązujących od 2017 roku, na budowę altany do 5 m wysokości i 35 m2 powierzchni nie jest wymagane pozwolenie – przyznaje Marcin Dyda, ekspert firmy Blachotrapez. – Aby uniknąć prawnych formalności warto również zadbać o to, aby na działce o powierzchni do 500m2 nie znalazły się więcej niż 2 altany. Co więcej, od 2017 roku nie trzeba już zgłaszać budowy altany i czekać 30 dni na ewentualny sprzeciw. Zgłoszenie budowy konieczne jest w przypadku budynków większych niż 35 m2. W tym wypadku okres oczekiwania na akceptację skrócił się do 21 dni. Takie uregulowania prawne sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na postawienie altany w swoim ogrodzie.

Gdy mamy już wyjaśnione wszystkie prawne zawiłości możesz skupić się na przygotowaniach do budowy.

Jak zbudować ogrodową altanę z drewna i na fundamencie

Trudno sobie wyobrazić inną altanę jak drewnianą. Oczywiście, zawsze można dostawić ścianę z cegły lub kamienia, co będzie lepszym rozwiązaniem, gdy planujesz wstawienie grilla, wędzarni czy nawet pieca do pizzy. Ale jeśli Twoje główne oczekiwania to stolik i ławka w zaciszu oplatających kraty winorośli – możesz poszukać gotowych rozwiązań w budowlanym markecie. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie altany takiej jak u sąsiadów – powinieneś pokusić się o telefon do fachowca, który przygotuje projekt, a potem go sprawnie zrealizuje.

Szukasz kredytu na altanę – sprawdź w naszej porównywarce

Jeśli zależy Ci na trwałości, i nie przejmujesz się zbytnio finansami – za materiał wybierz dębinę lub modrzew. Gdy skubie Cię wąż po kieszeni – sięgnij po świerk czy sosnę. Ważne, byś w każdym przypadku pamiętał o odpowiedniej impregnacji, która ochroni drewno przed szkodnikami czy grzybami.

Teraz mając projekt i materiały – musisz wziąć się za fundamenty, bo każda budowla wymaga odpowiedniego przymocowania do podłoża.  Im jest ona większa, tym fundamenty muszą być solidniejsze. Jednak pewnie nie będziesz kłaść ław – pod ogrodową altanę wystarczą fundamenty punktowe, na których oparty będzie każdy pionowy słup konstrukcji.

W odpowiednich miejscach wykopiesz 60-80 centymetrowe dołki, które wypełnisz na dnie gruzem, a na niego wlejesz mieszankę betonową w proporcjach: 1 część cementu, 7 części kruszywa – drobnego żwiru i piasku oraz woda. Gdy masa zacznie tężeć trzeba wstawisz w nią stalowe kotwy, na których potem zamocujesz słupy. To zapewni stabilność nawet podczas gwałtownej burzy.

Jak zbudować ogrodową altanę z odpowiednim dachem

Skoro zaplanowałeś ściany, położyłeś fundament – czas pomyśleć o dachu. Tu sprawa wcale nie jest oczywista. Zbyt ciężki, ceramiczny będzie zbyt wielkim obciążeniem dla delikatnych, drewnianych  konstrukcji. Doskonale tu pasuje dach z tradycyjnego gontu. Wyjściem może być trzcinowa strzecha, wiór osikowy lub alternatywnie i nowocześnie – blacha.

– Sielskość do ogrodu wprowadzi gont blaszany np. Janosik, który dzięki wzorowi drewna przypomina naturalne pokrycie. Materiał ten charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji oraz wysoką wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne – zauważa Marcin Dyda.

Przeczytaj co pisaliśmy o goncie Janosik 

– Podobne właściwości posiada również blachodachówka, choć ta, w kwestii stylistyki, jest bardziej uniwersalna. Jej niska waga, oraz łatwość konserwacji sprawiają, że z powodzeniem można zamontować ją na dachu altany. Szeroka gama wzorów, kształtów i kolorów blachodachówki zapewnia indywidualne dopasowanie dachu do każdej aranżacji ogrodowej – podkreśla ekspert firmy Blachotrapez.

A teraz – ciesz się altaną

Gdy już swą altanę postawisz i zadaszysz możesz oddać się błogiemu lenistwu w jej cieniu. Wszak upalna pogoda, wakacyjny weekend i miłe towarzystwo tylko do tego skłania. Ciesz się chwilą. Należy Ci się!