Wybieramy ekologiczne ogrzewanie

5 lat ago Tekst promowany 0

Węgiel, pellet czy pompy ciepła – najważniejsze, by było to ekologicznie ogrzewanie. Na co się zdecydować na dwa lata przed koniecznością wymiany kopciucha?

– Bardzo ważne jest, jakie źródło ciepła wybieramy – istotne, by kocioł spełniał najbardziej rygorystyczne normy emisyjne oraz jego użytkowanie było ekonomiczne i wygodne. Nasze kotły spełniają wszystkie te wytyczne – przekonuje Krzysztof Kołton, współwłaściciel firmy Kołton.

Jak wylicza, stary, wciąż jeszcze popularny ręcznie ładowany „kopciuch” potrafi wyemitować do atmosfery 30.000  mg/m3 pyłów. Tymczasem dyrektywa unijna Ecodesign/Ekoprojekt zakłada maksymalną ich ilość na poziomie 40 mg/m3.

– Nasze kotły na ekogroszek emitują jeszcze mniej, bo średnio 20mg/m3. Czyli można powiedzieć, że jeden kopciuch emituje tyle pyłów co 1500 nowoczesnych kotłów na ekogroszek. Od jakiegoś czasu rozprzestrzeniła się plotka, że będzie zakaz palenia węglem. Nic takiego nie będzie miało miejsca. Sprawa dotyczy kotłów niespełniających norm emisyjnych , a nie samego węgla. Kotły na węgiel sortymentu ekogroszek, które posiadają certyfikat 5. klasy lub ekoprojekt, mogą być eksploatowane do końca swojej żywotności – dodaje.

Czytaj też: Pellet czy ekogroszek – szukamy najlepszego kotła

Ekologiczne ogrzewanie. Kotłownia i źródła odnawialne

Ekologiczne ogrzewanie
Nowoczesny design

Coraz większą popularnością cieszą się także kotły na pellet. Jak zauważają właściciele firmy Kołton, choć lobby gazowe mocno naciska, by korzystać z błękitnego paliwa – nie wszędzie jest to możliwe i społeczeństwo nie może żyć w przekonaniu, że jedynym ekologicznym źródłem ciepła jest gaz i prąd. Choć każdy piec gazowy spełnia rygorystyczne normy, to jednak spala paliwa zaliczane do grupy kopalnych. Tymczasem powinniśmy inwestować w odnawialne źródła energii (OZE), by wypełnić unijne zobowiązania. A OZE to nie tylko elektrownie wiatrowe czy wodne, ale także kotły na pellet. Spalanie paliwa pochodzenia roślinnego emituje tyle dwutlenku węgla, ile rośliny go wchłonęły, więc bilans wychodzi na zero. I właśnie ogrzewanie pelletem jest coraz bardziej preferowane w zachodniej Europie, a wiele państw nakłania mieszkańców do przechodzenia na to paliwo i rezygnacji z gazu.

Przykładem może tu być Holandia, która od przyszłego roku wprowadza u siebie zakaz montażu kotłów gazowych i dopuszcza tylko kotły na biomasę i pompy ciepła. W Niemczech i Austrii zaś klienci, którzy decydują się zamontować kocioł na pellet, otrzymują wysokie dofinansowanie, nawet jeśli obecnie korzystają z gazu.

Ekologiczne ogrzewanie. Pellet eksportowany

Niestety okazuje się, że polscy producenci większość wyprodukowanego pelletu eksportują na zachód. Jest to spowodowane obniżoną stawką VAT obowiązująca w wielu krajach. U nas jest to wciąż pełne 23%, więc Włosi czy Austriacy kupują polski pellet taniej niż my.

– Technologicznie nasze kotły nie tylko nie  ustępują zachodnim, a wręcz nawet osiągają lepsze niektóre wskaźniki emisyjne. Polscy wiodący producenci, w tym również nasza firma,  w ciągu 2 lat musieli przestawić produkcję tak, by  urządzenia spełniały najbardziej rygorystyczne normy. W tej chwili mamy jeden z największych asortymentów certyfikowanych kotłów na ekogroszek i pellet w Polsce, które spełniają kryteria dofinansowań – dodaje Wojciech Kołton.

Należy również zwrócić uwagę przy wyborze ogrzewania na trochę pomijane kotły na drewno. Nie chodzi tu oczywiście o zwykłe kotły zasypowe, lecz zgazowujące drewno. Jesteśmy właśnie w trakcie certyfikacji, a wyniki emisyjne są bardzo dobre. Spalanie suchego drewna kawałkowego jest dosyć popularne  w Europie Zachodniej i jest niedrogą formą ogrzewania. Spalanie poprzez zgazowanie drewna nie powoduje dymienia z kotła, ilości pyłu są znikome, do 25mg/m3, a w połączeniu z buforem ciepła kocioł nie wymaga częstego dokładania paliwa

Ekologiczne ogrzewanie. Pompa ciepła i patent własny

Od 2 lat firma  Kołton intensywnie współpracuje z Akademią Górniczo-Hutniczą nad nową technologią. Jeszcze w tym roku wyprodukowana została pilotażowa partia pomp ciepła typu powietrze – woda. Nowością jest zastosowanie w urządzeniu propanu R 290 zamiast tradycyjnego czynnika R 410. Propan to gaz, którego emisja niemal nie wpływa na warstwę ozonową w odróżnieniu od obecnie stosowanego czynnika. A nowe, bardziej rygorystyczne normy będą zmuszać do stosowania gazów mających jak najmniejszy wpływ na powiększanie dziury ozonowej. Pompa ciepła AIRKOMPAKT firmy KOŁTON, wykorzystująca propan, nie wymaga też rejestracji urządzenia i odzysku gazu, jak to jest w przypadku urządzeń z czynnikiem R 410. Nie wymaga też specjalnych uprawnień instalatorów do f-gazów (gazów zubażających warstwę ozonową). Pompa ta będzie dostępna w sprzedaży w 2019r.

Ekologiczne ogrzewanie
Opatentowane rozwiązania

Pompa na czynniku roboczym R290 charakteryzuje się lepszymi właściwościami termodynamicznymi, czyli lepszą sprawnością i szerszym zakresem pracy do -25 st. C, a może nawet do -30 st. C, oraz ze względu na niższe ciśnienie tłoczenia pracuje bardzo cicho.

Pompa ciepła to także ogromna wygoda w obsłudze – właściwie urządzenie wymaga tyle samo zainteresowania co zwykła lodówka. Wystarczy więc tylko ustawić żądaną temperaturę. Ważne jest to, że na pompę ciepła najlepiej decydować się w fazie budowy. Oszczędności przyniesie brak konieczności wyznaczenia osobnego pomieszczenia na kotłownię i wznoszenia komina. Najlepiej też stosować ogrzewanie podłogowe, rozprowadzające ciepło równomiernie i niewymagające wysokiej temperatury. Bo pompa najlepiej sprawdzi się jako źródło ciepła niskotemperaturowego, na poziomie około 35 stopni. Firma Kołton wprowadzi do oferty w przyszłym roku hybrydowy układ grzewczy. Składa się on z pompy ciepła i kotła peletowego, które mogą się wspomagać, jak i pracować niezależnie.

Kolejnymi planami na przyszłość, a dokładnie na pierwszą połowę 2019 roku, jest uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego budowanego w Jabłonce. Dzięki możliwościom, jakie da nam większa przestrzeń, rozbudowany park maszynowy oraz inne działy, firma KOŁTON będzie jeszcze bardziej dostosowana do potrzeb rynku branży grzewczej.

Ekologicznie równa się oszczędnie

Decydując się na zastosowanie konkretnego urządzenia grzewczego, zwykle jednym z pierwszych kryteriów, na jakie zwracamy uwagę, jest cena. Tyle że trudno obiektywnie porównać efektywność danej technologii, bo zastosowane w różnych domach są trudne do porównania. Ciężko znaleźć bowiem dwa identyczne domy i trudno porównać zużycie nie wiedząc, jakie temperatury będą utrzymywane w domu, bo różnice między 21 st. a 23 st. to nawet 20% w kosztach ogrzewania

Stąd bardziej miarodajne jest matematyczne wyliczenie kosztów wyprodukowania 1 kWh  ciepła, biorąc pod uwagę cenę medium grzewczego, kaloryczność opału i sprawność urządzenia. I tak roczny koszt ogrzewania dla przykładowego, średnio docieplonego domu o powierzchni 200 m kw. dla średniej ceny różnych paliw to:

trociny/zrębki/wióry – 2.142 zł

drewno kawałkowe  – 2.571 zł

ekogroszek – 3.450 zł

pompa ciepła (SCOP 3,5) – 3.857 zł

pellet – 4.645 zł

gaz ziemny – 5.940

olej opałowy – 10.504

energia elektryczna (taryfa całodobowa) 13.500

(Podane wyliczenia są poglądowe, oparte na średniej cenie opału oraz zapotrzebowaniu na energię).